Rozstrzygnięto jeden z najważniejszych konkursów fotograficznych dla amatorów w Polsce. Wyłoniono w nim laureatów w pięciu kategoriach: portret, moda, natura, rodzina i podróże. W ręce jury Konkursu Fotograficznego Empikfoto trafiło ponad 40 tysięcy zdjęć spełniających założenia regulaminu. W tym roku najbardziej popularną kategorią okazała się natura.

Fot. Patrycja Towarek, I miejsce w kategorii Natura

Empikfoto 2017 – Kategorie konkursowe

Natura to kategoria w której jury docenia cierpliwość, wiedzę i pomysłowość. Zdjęcia zjawisk przyrodniczych i samej przyrody wymagają od fotografa wielu przygotowań. Za te cechy zostały przyznane dwie pierwsze nagrody. W trzecim wyróżnionym zdjęciu doceniono pomysł na niebanalne, wręcz abstrakcyjne, pokazanie czegoś na pozór zwykłego. – To dowodzi, że dobre kadry są wokół nas, trzeba je tylko zauważyć – uzasadnia Paweł Duma. Kolejną kategorią w konkursie jest Portret, który jako fotografia jest bardzo wymagający. – Nie wystarczy, aby model znalazł się w kadrze. Sama ostrość czy mała głębia ostrości też portretu nie tworzą. Portret to z jednej strony unikalne spojrzenie w głąb fotografowanej osoby pokazujące jej wnętrze, osobowość, a z drugiej może to być pełna kreacja. Jednak ta wymaga dobrego pomysłu, a nie powielania utartych, sztampowych schematów – podkreśla Duma.

 

Fot. Katarzyna Ostrowska, I miejsce w kategorii Podróże

Kategoria Rodzina była najmniej licznie reprezentowaną w tegorocznej edycji konkursu. Niemal każdy robi na co dzień zdjęcia, które można by zaliczyć do tej sekcji, ale tak naprawdę zrobienie fotografii, na której ktoś oprócz autora zobaczy rodzinę jest bardzo trudne. Fotograf musi przede wszystkim uchwycić relacje między bohaterami kadru. Natomiast przy zdjęciach modowych na efekt pracuje najczęściej kilka osób, a najważniejsza jest stylizacja – jury zwracało uwagę na to, jak uchwycony moment współgra z modelem oraz co wybija się na pierwszy plan. W piątej kategorii konkursowej liczy się świeże, nowe, nieznane nam wcześniej spojrzenie, niebanalność ujęcia tematu. Światło, kompozycja, właściwy moment naciśnięcia spustu. Podróż jest wtedy, gdy w planach jest powrót do domu. Tych cech jurorzy szukali w nadesłanych zdjęciach.

Fot. Agnieszka Stawowczyk, I miejsce w kategorii Rodzina

Empikfoto 2017 – Jury konkursowe

Prace uczestników oceniało jury w  składzie:
Paweł Duma – wykładowca Akademii Nikona, współautor książek „Kadruj z Głową” i „Radość Fotografowania”, od kilkunastu lat wykłada fotografię, od kilkudziesięciu jest czynnym zawodowo fotografem.
Krzysztof Adamek – fotograf mody i streetstyle. Przed jego obiektywem stały m.in. Anja Rubik dla Vogue Paris czy Zuzanna Bijoch. Ponadto, jego prace są publikowane w Viva Moda, Kmag, Grazia Germany czy Cosmopolitan. Współpracuje ze znanymi blogerkami modowymi, np. Maffashion i Deynn.
Ania i Jakub Górniccy – blogerzy, reporterzy. Przez 6 lat tworzyli bloga Podróżniccy.com, gdzie zajmowali się podróżami tematycznymi. Od stycznia tego roku rozwijają nowe medium reporterskie – Outriders. Organizują Festiwal Wachlarz, który łączy podróże i reportaż.
Agata Nowak – absolwentka Akademii Fotografii, od 2009 roku związana z Empikiem, od kilku lat zajmuje się organizacją Konkursu Fotograficznego Empikfoto.

Wszystkie wyróżnione zdjęcia znajdziecie TUTAJ

Fot. Magdalena Kulisz, I miejsce w kategorii Moda

Zdjęcie wyróżniające: Michał Otrębski / I miejsce w kategorii Portret

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany