NA DRINKA I MAŁY GŁÓD: WODA OGNISTA ZACHWYCA JESIENNYMI SMAKAMI: Początek jesień w  Wodzie Ognistej to czas premiery nowej, jesiennej karty cocktaili i zakąsek. Tym razem ferajna z Wilczej 8, znana z niezwykle kreatywnych propozycji, zaprasza na podróż śladami nocnego życia stolicy z dwudziestolecia międzywojennego! Próbowaliśmy – jest absolutnie wspaniale!

NA DRINKA I MAŁY GŁÓD: WODA OGNISTA ZACHWYCA JESIENNYMI SMAKAMI:  Kształt karty cocktaili odzwierciedla pierwszy typ shakera produkcji stołecznej manufaktury Józefa Frageta z lat 30-tych.  W środku czeka na Was kilka ciekawostek o najznamienitszych lokalach z tamtego okresu – dowiecie się warszawskich faktów, o których nie mieliście pojęcia! Do każdego z barów przypisany jest cocktail inspirowany jego historią, anegdotami lub najczęściej spotykanymi w nich trunkami.Okazuje się, że w dawnych czasach wybór koktajli był naprawdę ogromny i wcale nie ograniczał się do tych, bazujących na wódce. 

NA DRINKA I MAŁY GŁÓD: WODA OGNISTA ZACHWYCA JESIENNYMI SMAKAMI:  Podróż po knajpach i barach z dawnych czasów,możecie rozpocząć „Śniadaniem w Hotelu Europejskim” – kompozycją złożoną z kubańskiego rumu aromatyzowanego masłem orzechowym, słodkiego sherry i polskiej kawy z żołędzi z nutą czekolady w tle. Kolejne kroki skierujcie do „Małej Ziemiańskiej” – ulubionej kawiarni poetów i artystycznej bohemy. Tam czeka  na Was nietuzinkowy, wytrawny mariaż szkockiej whisky, włoskiego aperitifu z karczochów i sporządzanego przez barmanów z Wody Ognistej likieru z kaszy gryczanej. Likier z kaszy gryczanej brzmi dziwnie tylko do pierwszego łyka – potem jest już słodko, przyjemnie i, co najważniejsze …zaskakująco! Idziemy dalej! 

Miłośnikom hucznych przyjęć na pewno przypadnie do gusty „Adria” – wyrafinowany mix zapomnianego rokitnika, polnych kwiatów i ziół, zamknięty w iście szampańskiej kompozycji. Tanecznym krokiem prosto z Adrii możecie udać się do dancingu „Paradis”, gdzie wieczór uprzyjemni Wam dobrze znana w Polsce „przepalanka” w idealnej kombinacji z jabłkami, miodem i dymem z czekoladowej cygaretki. 

Nie samymi cocktajlami człowiek żyje! Nocnemu życiu dawnej Warszawy towarzyszyły również kulinarne frykasy! Wśród smakołyków polecanych przez kucharzy z Wilczej 8 nie zabraknie na szczęście tatara prima sort – w redakcji uważamy się za tatarowych smakoszy, a wręcz specjalistów i jesteśmy bardzo bliscy stwierdzenia, że ten w Wodzie Ognistej to najlepszy tatar w stolicy!

W Cocktail Barze spróbujecie też awanturki, czyli grzaneczki z pastą z makreli, oberżyny w świeżych ziołach, śledzika na cykorii czy pieszczącego podniebienie, delikatnego pasztetu z wątróbki. Wśród dań głównych królować będą pierogi z gęsiną, sandacz, pulpety z kaszy jaglanej oraz policzki wołowe.

NA DRINKA I MAŁY GŁÓD: WODA OGNISTA ZACHWYCA JESIENNYMI SMAKAMI:  Wszystko w Wodzie Ognistej przyrządzane jest z ogromną starannością i dbałością o detale – zarówno drinki, jak i serwowane tu potrawy nie tylko cudownie smakują, ale również wyglądają wyjątkowo pięknie. Woda Ognista to cocktail bar, którego – będąc w Warszawie – nie można pominąć w kulinarnych i rozrywkowych planach. Tutaj wszystko się zgadza – cocktaile są wyszukane, dania zróżnicowane, a obsługa przesympatyczna i znająca się na rzeczy. W pochwałach nie można również pominąć wnętrz, które są bardzo zdobne, a jednocześnie tak przytulne, że chce się w nich spędzać długie godziny! Zajrzyjcie koniecznie!

Woda Ognista
ul. Wilcza 8
Godziny otwarcia kuchni i baru:
niedziela-środa
17:00-24:00
czwartek-sobota  
17:00-2:00
Kontakt: 22 258 14 41

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany