Home WydarzeniaKulturalnie PIĘKNE PRZEDMIOTY NA WYSTAWIE “BIEDERMEIER”

PIĘKNE PRZEDMIOTY NA WYSTAWIE “BIEDERMEIER”

by admin

Piękne przedmioty na wystawie “Biedermeier”

Od 5. października w Muzeum Narodowym będzie można zobaczyć największą i najbardziej wszechstronną prezentację sztuki biedermeieru w Polsce.  Na wystawie zebrano ponad czterysta kunsztownych eksponatów, w tym m.in. obrazy, meble, porcelanę, bibeloty, stroje i biżuterię. Wszystkie przedmioty towarzyszyły na co dzień zamożnemu mieszczaństwu w pierwszej połowie XIX wieku od Wiednia po Wilno. Wystawa potrwa do 7. stycznia 2018 roku.

PIĘKNE PRZEDMIOTY NA WYSTAWIE PIĘKNE PRZEDMIOTY NA WYSTAWIE

Biedermeier – “uduchowiony romantyzm”

Biedermeier narodził się w krajach niemieckich po kongresie wiedeńskim i trwał do Wiosny Ludów. Wywarł znaczący wpływ na całą Europę. Wystawa opisuje kilka najistotniejszych zjawisk, które były konsekwencją nowego ładu społecznego w Europie. Biedermeier, zwany też “uduchowionym romantyzmem” był nie tylko stylem w sztuce, ale też stylem życia, który był obecny również w kręgach ziemiaństwa polskiego.

PIĘKNE PRZEDMIOTY NA WYSTAWIE

Jako sztuka zamożnego mieszczaństwa biedermeier zaspokajał potrzebę komfortu, co można zauważyć w prostocie, a zarazem w funkcjonalności mebli jak i wyposażeniu wnętrz. Wraz z rozwojem kultury życia codziennego wzrastało zapotrzebowanie na przedmioty rzemiosła artystycznego na przedmioty rzemiosła artystycznego takiego jak szkło, srebro, porcelana czy biżuteria. Do dzisiaj meble i inne przedmioty codziennego użytku tej epoki są wzorem solidności, prostoty i funkcjonalności.

PIĘKNE PRZEDMIOTY NA WYSTAWIE

Cztery części wystawy

Wystawa składa się z czterech części. Pierwsza część Mała stabilizacja zacnych Biedermeierów. Rodzina. Artysta. Społeczeństwo, przedstawia galerię bohaterów biedermeieru. Drugi dział W świecie dziecka. Rozrywka i edukacja prezentuje rolę dzieci jako ważnych uczestników i odbiorców kultury. Trzecia sekcja,  Ojczyzna, region, “mała ojczyzna” porusza problematykę tożsamości lokalnej i narodowej i prezentuje zagadnienia regionalizmu i patriotyzmu, podróży, uzdrowiskowej turystyki i rekreacji. Ostatnia, największa część wystawy Biedermeier jako projekt estetyczny. Wzornictwo 1. połowy XIX wieku, gdzie ukazane zostały przedmioty związane z szeroko rozumianym wzornictwem pierwszej połowy XIX wieku: meblem, srebro, ceramika, szkło, ubiory i akcesoria mody.

PIĘKNE PRZEDMIOTY NA WYSTAWIE BIEDERMEIER

Info

Miejsce: Muzeum Narodowe, Aleje Jerozolimskie 3 Data: 5. października 2017 – 7. stycznia 2018 Godziny otwarcia: wt – czw: 10.00 – 18.00 piątek: 10.00 – 21.00 sobota: niedziela: 10.00 – 18.00 poniedziałek: nieczynne Więcej informacji i bilety: www.mnw.art.pl

You may also like