Home Ludzie #WARSAWGIRL: KAROLINA MATYSIAK

#WARSAWGIRL: KAROLINA MATYSIAK

by admin

#WARSAWGIRL to cykl, w którym chcemy przedstawiać Wam dziewczyny tworzące ciekawe i kreatywne projekty w Warszawie. Co tydzień będziecie mogli przeczytać o dobrych rzeczach, za którymi stoją naprawdę fajne dziewczyny! Dziś czas na Karolinę Matysiak – dziewczynę, która o architekturze wie niemal wszystko!

Tworzysz edukacyjne Archiklocki. Czy mogłabyś przybliżyć nam trochę tę ideę? Skąd wziął się pomysł na ten projekt?

Archiklocki to projekt, który stworzyłam z architektą Dorotą Wilczyńską, z którą znamy się jeszcze ze studiów. Po pierwszej euforii spowodowanej pracą w zawodzie architekta pojawiła się w nas mała tęsknota za projektowaniem rzeczy prostszych niż budynki, w przypadku których praca nad pomysłem stanowi większość procesu projektowego, dzięki czemu jest czystą przyjemnością. Do stworzenia warszawskiego przedmiotu zainspirowały nas inne pojawiające się tego typu gadżety. Jako warszawskie projektantki chciałyśmy wtrącić swoje trzy grosze. Przypomniałyśmy sobie łamigłówkę, która polega na złożeniu z drewnianych klocków o różnych kształtach sześcianu. Uznałyśmy, że skoro złożenie prostej bryły dostarcza tyle satysfakcji, to o ile fajniej byłoby poszukiwać sposobu na złożenie z nich konkretnego budynku. Zaprojektowałyśmy zatem serię, w której z tych samych klocków można zbudować trzy różne warszawskie wieżowce – Pałac Kultury, Prudential i Cosmopolitan. Budynki dobrałyśmy tak, aby reprezentowały trzy odmienne okresy w historii architektury. Dzięki temu poza walorem kształtującym umiejętności przestrzenne, udało nam się uzyskać walor edukacyjny – ponieważ do każdego zestawu dołączamy informacje na temat historii obiektów. Mamy nadzieje, że wkrótce uda nam się stworzyć kolejne serie poświęcone innym warszawskim obiektom.

Miałaś okazję współpracować przy Festiwalu Otwarte Mieszkania w Warszawie. Czy jakie miejsce/przestrzeń szczególnie Cię zaskoczyło/zachwyciło?

Festiwal Otwarte Mieszkania to niewątpliwie mnóstwo pięknych miejsc i historii tak wiele, że ciężko mi wskazać jedno konkretne. Dobrze pamiętam piękny ogród w domu w pracownią rzeźbiarza Adama Romana – niezwykle naturalną kompozycje roślinności i rozmaitych rzeźb – niektórych niedokończonych, innych nieco uszkodzonych. Wydaje mi się, że w pracy nad Festiwalem najbardziej fascynujący są ludzie, którzy udostępniają nam swoje mieszkania i inne przestrzenie. To niezwykle otwarte osoby, dzięki którym możemy poznawać niedostępne na co dzień dziedzictwo kulturowe. Niesamowite jest jak wiele wspomnień, zdjęć, dokumentów i historii pozostaje rozproszonych poza archiwami i muzeami w przestrzeniach prywatnych.

Jak scharakteryzowałabyś warszawską architekturę? Zmierzamy w dobrym kierunku?

Warszawska architektura często uchodzi za niespójną i chaotyczną. Myślę jednak, że różnorodność tego miasta jest także istotną cechą. W jednej przestrzeni często styka się wiele historii z przeróżnych okresów. Jak nigdzie widać nawarstwianie się epok i przemiany w myśleniu o mieście. Dzięki temu Warszawa jest idealna do niekontrolowanego wałęsania się i spontanicznego odkrywania. Możemy wejść na podwórko przypadkowej kamienicy i zamiast w typowej studni stanąć przed pałacykiem, zwiedzać Nowe Miasto i za historyzującą zabudową odkryć zapomniany modernistyczny pawilon do złudzenia przypominający te z dworca Ochota. Nie musimy planować, wystarczy po prostu wyruszyć i prawie zawsze możemy być pewni, że natrafimy na coś niesamowitego. Warto, aby zszywając luki i naprawiając błędy nie stracić tej wyjątkowej cechy. Myśle, że w dobrym kierunku zmierzają przede wszystkim działania oddolne, które coraz częściej są brane pod uwagę przy przeprojektowywaniu miasta. Mam nadzieję, że decyzje takie jak przywrócenie Warszawie architekta miasta wkrótce zaowocują namacalnymi zmianami na lepsze.

Najpiękniejsze miejsce w Warszawie to ….

Jednym z moich ulubionych miejsc jest ulica Oleandrów. To przestrzeń w samym centrum miasta, jednocześnie pozwalająca poczuć się trochę jak na wakacjach. Marzę także o zamieszkaniu na Filtrach.

 

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o Archiklockach, zajrzyjcie na FanPage na Facebooku!

You may also like