Home WydarzeniaKulturalnie AKCJA: WARSZAWA PAMIĘTA O SWOICH BOHATERACH!

AKCJA: WARSZAWA PAMIĘTA O SWOICH BOHATERACH!

by admin

Rafał Szczepański, znany warszawski przedsiębiorca, społecznik i inicjator popularnych akcji „Stop Janosikowe” oraz „TAK dla dzielnic”, ogłosił właśnie kolejną inicjatywę społeczną „Warszawa pamięta o swoich bohaterach”. Jej celem jest wymiana lub rewitalizacja 160. tablic upamiętniających miejsca walki i męczeństwa z czasów II wojny światowej, zlokalizowanych na terenie Warszawy. Autor do projektu chce włączyć władze samorządowe, sponsorów, ludzi kultury, nauki i biznesu, a także mieszkańców Warszawy. Zakończenie działań planowane jest przed następną rocznicą Powstania Warszawskiego, w 2018 roku.

Tablice pamiątkowe to nieodłączny element krajobrazu Warszawy. Ich projekt został przygotowany przez Karola Tchorka w 1949 roku, w konkursie na zlecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki. Centralnym motywem każdej tablicy jest symbol krzyża maltańskiego, informacja, że jest to miejsce walki o wolność ojczyzny oraz krótka nota historyczna na temat wydarzenia. Tablice były umieszczane w Warszawie od lat 50. XX wieku. Według historyków początkowo było ich nawet 500, jednak w trakcie modernizacji Warszawy i wyburzeń część z nich uległa zniszczeniu. Aktualna liczba to ok. 160.

Autor pomysłu w ciągu dwóch najbliższych tygodni planuje powołanie Komitetu Honorowego akcji, do którego chce zaprosić środowiska kombatantów, spółdzielców, ludzi biznesu, nauki i kultury. Następnym etapem będzie złożenie wniosku formalnego do Rady Warszawy, w którym przedstawi projekt „Warszawa pamięta o swoich bohaterach” oraz zwróci się do miasta o zajęcie się tematem tablic upamiętniających miejsca walk oraz wygospodarowanie budżetu na ten cel. Oprócz współpracy z miastem, Szczepański planuje również szerokie działania komunikacyjne wokół inicjatywy, których celem ma być między innymi pozyskanie sponsorów, gotowych włączyć się do akcji i wesprzeć ją pokrywając koszty rewitalizacji części tablic.

Obecnie wraz z prawnikami opracowujemy projekt petycji do władz miasta, pod którą planujemy zebrać kilka tysięcy podpisów mieszkańców Warszawy. Dzięki ich wsparciu nasz projekt ma szansę uzyskać status inicjatywy uchwałodawczej i być rozpatrzony przez Radę Warszawy. W ciągu następnych miesięcy czeka nas naprawdę intensywna praca – podkreśla Rafał Szczepański. Zgodnie z planem, rewitalizacja istniejących tablic i zamontowanie nowych powinna zostać zakończona przez kolejnymi obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego, w 2018 roku.

Fot. Materiały Prasowe

You may also like