Home WydarzeniaKulturalnie DZIEŃ TEATRU PUBLICZNEGO: BILET ZA GROSZE

DZIEŃ TEATRU PUBLICZNEGO: BILET ZA GROSZE

by admin

Dzień Teatru Publicznego – święto teatru rusza 13. maja! Po raz trzeci obchodzić będziemy to wyjątkowe święto trwające cały tydzień. 97 teatrów z 38 polskich miast przez cały tydzień – aż do 20 maja – zagra spektakle „za grosze”. Dokładnie za 500 groszy. Właśnie tyle, okrągłe 5 złotych, zapłacicie w tym roku  za bilety w ramach akcji, której pomysłodawcą jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pomysł święta zrodził się dwa lata temu, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja „biletu za grosze” była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnym roku, mamy nadzieję, że w tym będzie tak samo!

Tak liczna obecność widzów potwierdza konieczność istnienia teatrów finansowanych z publicznych pieniędzy. Działając lokalnie i autonomicznie, realizując różne cele, teatry te tworzą jeden organizm i unikalną w skali świata sieć. W tym roku po raz kolejny zostanie udowodnione, że bez publicznego wsparcia teatr, jako idea i jako konkretne punkty na mapie polskich miast, nie mógłby istnieć.

Cena biletu – 500 groszy nawiązuje do liczby spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty (dokładnie było ich 530). To także wyjście naprzeciw oczekiwaniom widzów, którzy przy okazji ubiegłorocznego Dnia Teatru Publicznego zwracali uwagę na repertuar współczesny, jako na ten, który szczególnie ich interesuje.

Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie zaproszenie widzów do wspólnych przechadzek w ramach Spacerowników Teatralnych, które swój początek miały także przed dwoma laty z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

„Dzień Teatru Publicznego to nie tylko święto dla 120 teatrów, tworzących wyjątkowy w skali świata krajobraz. To także święto widzów, z którymi teatr ten szuka nieustannie rozmowy i wspólnoty; jest gościnny, działa w imieniu i w obronie każdego, zwłaszcza słabszego. Nasze spotkanie to dowód na sens i potrzebę utrzymania tego azylu, znoszenia przeszkód, sprawiania, by wszystkim nam było w nim twórczo i bezpiecznie”. – Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego

Sprzedaż rozpocznie się 13 maja i będzie prowadzona wyłącznie w kasach teatrów. Pełny repertuar znajdziecie TUTAJ. Zdjęcie wyróżniające: Teatr Roma

You may also like