Ed Red
Plac Mirowski 1

Warszawa już od dawna zazdrościła Krakowowi kultowego steakhouse’u Ed Red. Całe szczęście właściciele zdecydowali się na otworzenie filii knajpy w stolicy i już od miesiąca Warszawiacy mogą kosztować najlepszej wołowiny w lokalu w Hali Mirowskiej.  

04

Szefem kuchni warszawskiego Ed Reda został Adam Chrząstowski. Miejsce specjalizuje się w daniach mięsnych począwszy od wołowiny i wieprzowiny, poprzez kurczaka zagrodowego, na jagnięcinie skończywszy. Absolutnym hitem są steki sezonowane na sucho – w tej rzadko spotykanej w polskiej kuchni technice dojrzewania mięsa Ed Red jest niekwestionowanym pionierem. Restauracja wyposażona jest w dwie włoskie szafy Maturmeat, a od roku jako jedna w Polsce posiada własną sezonowalnię. Jest to największe zaprojektowane przez Maturmeat pomieszczenie do dojrzewania wołowiny, mogące pomieścić ponad 4 tony mięsa (WOW!).

06

_mg_5642

Specjalność lokalu to wołowe steki z polskich hodowli. Proces ich dojrzewania szef kuchni Adam Chrząstowski opanował do perfekcji. W menu można znaleźć również: głowiznę, surf & turf, cynaderki kości szpikowe i bycze jądra.

02

edred_13054-0-ok

03

Do wyjątkowych potraw potrzebny jest trafny pairing wina. Dlatego też restauracja Ed Red rozpoczęła współpracę jedynym w Polsce Master Sommelierem Adamem Pawłowskim. Skomponował on zawierającą ponad 150 indeksów kartę win, jako dopełnienie menu stworzonego przez szefa Chrząstowskiego. Wina pochodzą z najważniejszych winiarskich rejonów świata, z przewagą win europejskich

Jeśli zaś chodzi o wnętrze to zostało ono dostosowane do charakterystycznej architektury Hali Mirowskiej, dlatego lokal warszawski różni się nieco od pierwowzoru, choć na pierwszy rzut oka widać typowy dla krakowskiego steakhousu surowy, loftowy charakter.

Imponująca jest również wielkość warszawskiego lokalu – znajdziecie tu ponad sto miejsc siedzących, do tego sporą salę konferencyjną, salę vip i bar. Ed Red nie chce jednak na tym poprzestać i na przyszły rok planuje otwarcie wine baru! Wszystko brzmi wspaniale, prawda? Nie pozostaje nic innego jak tylko łapać za telefon i robić rezerwację! SMACZNEGO!

edred_13116-0-ok

Sprawdźcie też profil ED RED NA FACEBOOKU

About The Author