14222084_1107320905988389_3455340281293046037_n
Na zakończenie tegorocznej edycji festiwalu Lado w Mieście prawdziwą petarda – zespół Deerhoof! Pierwszy koncert w ramach europejskiej trasy, promującej ich nową płytę “The Magic”, zagrają na Placu Zabaw! A do tego wystąpią ich dobrzy znajomi znad Wisły, czyli duet LXMP.


Deerhoof
Pochodzący z San Francisco Deerhoof to zespół, bez którego muzyka niezależna pierwszej dekady tego wieku byłaby o wiele uboższa. Każdy ich album staje się wydarzeniem i dowodzi kreatywności i niezwykłości grupy, która w niepowtarzalny sposób łączy pop z gitarowym eksperymentem, a instrumentalną wirtuozerię i szaleństwo z talentem do wpadających w ucho, choć niewątpliwie dziwnych piosenek.

Deerhoof to zarazem – a może przede wszystkim – jeden z najbardziej unikatowych koncertowych żywiołów planety. Również w Polsce każdy ich występ budzi entuzjazm. Nie inaczej było podczas ostatniej wizyty kwartetu nad Wisłą w lutym 2014 r., kiedy to zasilili mini-festiwal artystów związanych z wytwórnią Lado ABC (tak, tak, Lado było wydawcą ich poprzedniej płyty, “La Isla Bonita”, na Europę środkowo-wschodnią).

Materiał zgromadzony na “The Magic” (wyd. 24.06.2016 przez Polyvinyl Records), trzynastej już płycie Deerhoof, powstał w ciągu zaledwie tygodnia, podczas sesji nagraniowej w opustoszałej przestrzeni biurowej, gdzieś pośrodku… pustyni w Nowym Meksyku. To z pewnością idealne warunki do stworzenia 15 świeżych i surowych kawałków mówiących o tym, co się dzieje, gdy wyjdziesz poza strefę komfortu.
Album uznawany jest za najbardziej rockowy w historii zespołu, a przy tym najbardziej spójny, choć są tu echa zarówno punka, glamu i metalu, jaki i doo-wop, hip hopu i R&B. Dla członków grupy stanowi on zanurzenie się w czasach dzieciństwa „kiedy muzyka była magią – zanim wiedziałeś cokolwiek o całym przemyśle i jakichkolwiek zasadach.”. Tak więc, jeśli piekielne zdolności techniczne połączy się z dużą dozą ryzyka, a nawet bezczelności, rodzi się coś naprawdę czarującego. Dajcie się wciągnąć tej magii!

LXMP
LXMP to duet, który powinien być trio albo kwartetem, tyle, że we dwóch jest fajniej. Założony w 2009 z miłości do Korgów MS-20 przez Piotra Zabrodzkiego i Macia Morettiego szybko zdewaluował ich poprzedni duet 60 Minut Projekt, stając się pełnoprawnym zespołem. Przez 7 lat działalności wydali 2 płyty we dwóch, 3 płyty (i jedną kasetę) z gośćmi (Chad Popple, Kazuhisa Uchihashi, Tabata Mitsuru, Clayton Thomas) i jedną ręcznie tłoczoną 4-calówkę z kolegami (jako Napalm Of Death). W 2013 w ramach ogrywania płyty “Back To The Future Shock”, będącej ulepszoną wersją “Future Shock” Herbiego Hancocka, objechali pół Europy z The Kurws, pół Ameryki Północnej z Deerhoof i ćwierć Ameryki Południowej sami.

W marcu 2016 Lado ABC wydało ich najnowszą płytę zatytułowaną “Żony w pracy”, będącą odpowiedzią na palące pytanie czy jesteśmy sami w kosmosie i czy w ogóle warto się męczyć.

Piotr Zabrodzki / syntezatory, organy, inne
Macio Moretti / perkusja, bas syntezator, inne

Lado w Mieście to festiwal muzyki alternatywnej organizowany przez Stowarzyszenie Plan B we współpracy z niezależną wytwórnią Lado ABC. Cykl rozpoczął żywot w 2010, jako tygodniowy showcase artystów z w/w labelu, ale z każdą kolejną odsłoną oddalał się od swojego źródła, przeistaczając się w platformę promocji mniej znanych artystów lokalnych i zagranicznych, pochodzących z przeróżnych środowisk i tworzących muzykę z całego spektrum gatunkowego. Od swojej drugiej edycji w 2011, Lado w Mieście organizowane jest przez Stowarzyszenie Plan B jako inkluzywny, letni festiwal na otwartym powietrzu.

[Mat. Prasowe]

Więcej info: FB EVENT

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany