Home MiejscaA to ciekawe! OTWARCIE ŁĄKI LEŚMIANA PRZY MUZEUM POLIN

OTWARCIE ŁĄKI LEŚMIANA PRZY MUZEUM POLIN

by admin

Otwarcie Łąki Leśmiana przy Muzeum POLIN

W niedzielę 6 sierpnia o godz. 15:00 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN otwiera plenerową instalację inspirowaną wierszem Łąka Bolesława Leśmiana. Odpoczynek, muzyka, poezja, warsztaty językowe, artystyczne, zajęcia z jogi wśród zapachu kwiatów do końca września czekają na tych, którzy odwiedzą zielony skwer przy muzeum od strony ulicy Lewartowskiego w Warszawie.

W tym roku przypada 80. rocznica śmierci i 140. rocznicy urodzin Bolesława Leśmiana. Z tej okazji Muzeum POLIN organizuje przestrzeń na wolnym powietrzu dostępną dla wszystkich. Łąkę Leśmiana tworzy drewniany podest z hamakami, pod którymi zostaną zasadzone kwiaty. Z wbudowanych głośników popłyną dźwięki jak z prawdziwej łąki, przygotowane przez reżysera dźwięku Bartłomieja Woźniaka. Będziecie mogli przeczytać wybrane wiersze Bolesława Leśmiana z tomu Łąka z 1920 roku, które będą dostępne również w języku angielskim, przetłumaczone przez Mariana Chlabicza-Polaka.

Za projekt i wykonanie instalacji odpowiedzialne są: Magdalena i Barbara Motylińskie z Magdalena Motylińska Pracownia Projektowa.

Program kulturalny towarzyszący Łące Leśmiana tworzy wiele ciekawych wydarzeń, m.in. kameralne spotkania wokół poezji, koncerty, konwersacje językowe na trawie (j. hebrajski i esperanto), zajęcia z jogi, gimnastyka dla seniorów, warsztaty artystyczne, warsztaty z wiedzy o ziołach i ich wykorzystaniu oraz wiele innych.

Wśród wydarzeń kulturalnych znajdą się także dwa spacery śladami Bolesława Leśmiana. Pierwszy z nich odbędzie się w niedzielę 6 sierpnia o godz. 12:00. Po warszawskich ulicach, parkach i najbardziej znanych kawiarniach warszawskich z pierwszej połowy XX wieku oprowadzi Katarzyna Jankowska, przewodniczka Muzeum POLIN.

Bilety na wydarzenie: bilety.polin.pl

Otwarcie Łąki Leśmiana rozpocznie się o godz. 15.00, gdy Piotr Łopuszański – badacz biografii i twórczości Bolesława Leśmiana – opowie o prawdach i mitach, interesujących korzeniach rodzinnych oraz o paradoksach w życiu wybitnego poety. Następnie aktorzy Maria Maj i Tomasz Drabek zaprezentują poemat Łąka. Będzie im towarzyszył klarnecista Michał Górczyński.

Do współtworzenia programu Muzeum POLIN zaprosiło warszawskie instytucje i organizacje, m. in.: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, ŻTGS Makabi Warszawa, Centrum Społeczności Żydowskiej JCC

Łąka Leśmiana przy Muzeum POLIN będzie dostępna do końca września między godz. 8:00 a 22:00. Szczegółowe informacje i program wydarzeń w tej przestrzeni na stronie http://www.polin.pl/laka-lesmiana.

 

You may also like