Home WydarzeniaKoncerty KULTURA DLA PUSZCZY

KULTURA DLA PUSZCZY

by admin

Kultura dla Puszczy

Kultura dla Puszczy: 20. czerwca na Placu Zabaw nad Wisłą w Warszawie artyści, muzycy  i naukowcy wystąpią wspólnie w obronie Puszczy Białowieskiej! Ponad gatunkami, muzycznymi stylami i podziałami – również tymi politycznymi – zabiorą głos w sprawie ważnej dla nas wszystkich. Powstaje artystyczna Koalicja dla Puszczy.

KULTURA DLA PUSZCZY

Puszcza Białowieska to ostatni naturalny las nizinny w Europie. Żyją w nim tysiące. często bardzo rzadkich, gatunków. W Puszczy wyjątkowo cenna jest duża ilość martwego drzewa, które jest schronieniem i pożywieniem dla zwierząt, roślin i grzybów. Dlatego prawdziwym zagrożeniem nie jest kornik, a wycinanie drzew i wywożenie ich z lasu. Bronimy Puszczy Białowieskiej przed wycinką, nie chcemy, by najbogatszy lądowy system przyrodniczy na naszym kontynencie został zamieniony w zwykły las-plantację.

20. czerwca na Placu Zabaw nad Wisłą w Warszawie będziecie mogli wspólnie śpiewać i tańczyć, by Puszcza pozostała dzika i nieujarzmiona. Swój udział potwierdzili już m.in. Kayah, Stanisław Soyka, Kuba Sienkiewicz, Jacek Kleyff, Piotr Bukartyk, Dezerter, Warsaw Village Band/Kapela ze Wsi Warszawa, Karolina Cicha, Vienio, Pożar w Burdelu, Janusz Prusinowski Kompania i wielu, wielu innych!  

Podczas wydarzenia wypowiedzą się także aktywiści, obrońcy Puszczy, którzy od początku uczestniczą w pokojowych protestach w Puszczy Białowieskiej – własnymi ciałami chroniąc nasze wspólne dobro. Ponadto naukowcy opowiedzą o bogactwie przyrody w Puszczy i odpowiedzą na pytania dotyczą konsekwencji wycinki.

Nad Wisłą najmłodsi też będą mile widziani! Warszawskie Bractwo Bartne zaprasza dzieciaki do Obozu Małych Obrońców, gdzie wspólnymi siłami stworzą hotele dla dzikich zapylaczy. Zapylaczy (nie tylko pszczół!), które zapewniają zachowanie bioróżnorodności w lasach i na wsi.

Dlaczego to takie ważne?

Tylko 17% powierzchni polskiej Puszczy Białowieskiej jest parkiem narodowym. Ale tak naprawdę cały las pełen jest cennych przyrodniczo ostępów. Od 2012 roku najstarsze fragmenty Puszczy poza parkiem narodowym chronione były przed wycinka jako tzw. drzewostany ponad stuletnie. Cięcia w Puszczy ograniczone były do minimum, przede wszystkim z myślą o zaspokojeniu potrzeb miejscowej ludności. Niestety w 2015 roku nadleśnictwo Białowieża wystąpiło o pozwolenie na kilkukrotnie zwiększenie wycinki, tłumacząc to inwazją kornika atakującego świerki. Mimo sprzeciwu polskich  i międzynarodowych organizacji oraz naukowców, którzy tłumaczyli że kornik jest zjawiskiem naturalnym w Puszczy a martwe świerki są tu bardzo ważnym elementem ekosystemu, Minister Środowiska wydał zgodę na zwiększoną wycinkę. Pełna parą ruszyła ona w 2017 roku. Ponad 40% drewna wywożonego z lasu w ostatnich miesiącach wycinane jest w tych fragmentach, które zgodnie z naszymi zobowiązaniami wobec UNESCO powinny pozostać dzikie – wolne od wycinki i sadzenia drzew. Przeciwko wyrębom protestuje też Komisja Europejska, która twierdzi, że w lesie takim jak Puszcza Białowieska są one sprzeczne z unijnymi dyrektywami.

Info

Miejsce: Plac Zabaw nad Wisłą, Bulwar Grzymały-Siedleckiego, przy Pomniku Syrenki Data: 20. czerwca Start: 18.00 Wydarzenie na Facebooku: Kultura dla Puszczy

       

 

 

You may also like