Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków to coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Festiwal już po raz dwunasty zaprezentuje starannie wyselekcjonowane filmy z krajów regionu. Większość z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy. Poznaj program Festiwalu. 

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków – kino autorskie i blockbustery
Rok 2018 w kinie azjatyckim ubiega pod znakiem bardzo różnorodnych autorskich projektów uznanych już reżyserów, klasycznego kina gatunkowego, wysokobudżetowych produkcji, odnoszących wielkie sukcesy kasowe w światowym box office. Jednocześnie wyłania się młode pokolenie twórców, których filmy zaczynają być widoczne lub już święcą triumfy na międzynarodowych festiwalach.

W programie tegorocznej edycji znajdą się najważniejsze tytuły kina azjatyckiego tego roku, retrospektywy podsumowujące nowe nurty i kierunki rozwoju przemysłów filmowych regionu oraz archiwalne klasyki.

Na festiwalu odbędą się między innymi pokazy „Mordu” – nowego filmu Shinyi Tsukamoto, japońskiego mistrza kina autorskiego; „Hotelu nad rzeką” – kolejnego bardzo osobistego projektu reżysera Hong Sang-soo. Program obejmuje również najnowsze dzieła trzech twórców doskonale wykorzystujących konwencje kina gatunkowego. Feng Xiaogang w „Młodości” ukazuje inną perspektywę na czasy Rewolucji Kulturalnej. Kazuya Shiraishi w „Bezimiennych ptakach” używa konwencji dramatu psychologicznego i tworzy zniuansowany obraz relacji miłosnych, zaś jego „Krew wilków” to brawurowe kino gangsterskie oparte na klasycznym motywie porachunków między dwoma klanami yakuzy.

Dain Said w “Dukunie” łączy dramat sądowy i horror, tworząc prawdziwie niepokojący obraz relacji między władzą a czarną magią. Opowieści grozy powracają również w serialu „Folklor” – przełomowej produkcji HBO Asia, w ramach której pięciu cenionych reżyserów kina azjatyckiego stworzyło antologię horroru zakorzenioną w podaniach ludowych regionu. W programie festiwalu znajdą się dwa odcinki serialu: „Folklor: Pob” Pen-eka Ratanaruanga oraz „Folklor: Toyol” Ho Yuhanga.

Wśród wysokobudżetowych hitów królują chińskie blockbustery: „Operacja Morze Czerwone” w reżyserii mistrza kina akcji Dante Lama oraz kostiumowe „Braterstwo ostrzy: piekielna bitwa” Lu Yanga, utalentowanego reżysera młodej generacji.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to okazja do doświadczenia żywiołu różnorodności kina azjatyckiego na własnej skórze: zderzenia z wytworami szalonej wyobraźni radykalnych twórców, odkrywania azjatyckiej popkultury, dyskusji o sztuce, polityce i wyzwaniach współczesnego świata.

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków – sekcja konkursowa
Osią festiwalu, jak co roku, będzie sekcja konkursowa, Nowe Kino Azji, prezentująca najnowsze autorskie produkcje z krajów takich jak: Tajwan, Singapur, Wietnam, Filipiny, Hongkong, Malezja, Japonia, Chiny czy Tajlandia. Towarzyszące pokazom spotkania z gośćmi staną się okazją do dyskusji o wartościach, kinofilskich fascynacjach i współczesnej kulturze.

Nowe Kino Azji to miejsce spotkań awangardowych estetyk, kontrowersyjnych wypowiedzi, formalnych eksperymentów i świeżych głosów, komentujących historię krajów kontynentu jak i współczesną azjatycką rzeczywistość. 11 filmów powalczy o honorowe Grand Prix 12. AFF Pięć Smaków.

Jedną z głównych sekcji będą Azjatyckie animacje – awangardowe i niezależne filmy animowane, łamiące konwencje i poszerzające granice gatunków. W programie znajdzie się między innymi laureat tegorocznego MFF w Annecy – „Funan” Denisa Do, eksperymentalna „Krwawa wyprawa” Ujichy czy dystopijny „Strażnik Dahufa” Busifana.

Pokazy specjalne to sekcja obejmująca filmy o szczególnym znaczeniu dla azjatyckich kinematografii jak i dzieła twórców doskonale już znanych widzom festiwalu. W programie znajdzie się „Hotel nad rzeką” – jeden z najnowszych tytułów cenionego koreańskiego reżysera Hong Sang-soo, radykalny „Mord” Shinyi Tsukamoto, hit chińskiego box office’u „Operacja Morze Czerwone” Dante Lama czy mafijna historia Kazuyi Shiraishi – „Krew wilków”.

Po raz drugi Pięć Smaków współpracuje z Akademią Azjatyckich Nagród Filmowych, instytucją wspierającą promocję wysokiej jakości azjatyckiego kina komercyjnego. W przygotowanej w tym partnerstwie sekcji (Asian cinerama) znajdą się doskonałe produkcje gatunkowe i najnowsze dzieła znaczących twórców wyróżnione Azjatyckimi Nagrodami Filmowymi. Wśród tytułów tej sekcji znajdzie się między innymi kostiumowe kino walki „Braterstwo ostrzy: piekielna bitwa” Lu Yanga, thriller polityczny „Rok 1987” czy film akcji „Śmiertelny paradoks” Wilsona Yip.

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków – film otwarcia / film zamknięcia
Dwunastą edycję festiwalu otworzy „Młodość” – spektakularna słodko-gorzka opowieść w reżyserii Feng Xiaoganga, jednego z czołowych twórców chińskich. Tytuł oparty jest na powieści znanej pisarki Yan Geling, która również napisała scenariusz filmu. Twórcom udało się przedstawić czasy Rewolucji Kulturalnej w Chinach z nieoczywistej perspektywy, tworząc złożony obraz dorastającego wówczas pokolenia.

Filmem zamknięcia będzie tajwańska animacja „Ulica Szczęśliwa” Sung Hsin-yin. Reżyserka opowiada w nim o doświadczeniu pokoleniowym ludzi, którzy dorastali w czasach burzliwych zmian politycznych końca lat 80-tych na Tajwanie. Sung Hsin-yin zwraca szczególną uwagę na życie codzienne, alternatywne narracje historyczne, co sprawia, że “Ulica Szczęśliwa” to jeden z najważniejszych tytułów współczesnego kina tajwańskiego.

Pokazom filmowym towarzyszyć będzie bogaty program spotkań z twórcami i ekspertami, a także debaty i wykłady w ramach Akademii Azjatyckiej, pozwalające poznać i pogłębić kontekst pojawiających się w filmach tematów.

Festiwal Pięć Smaków
Projekcje będą odbywać się w kinach: Muranów, Kinoteka, MSN przy Pańskiej
Daty: 14 – 21 listopada
Szczegółową rozpiskę znajdziecie TUTAJ

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany