Jeśli jesteście fanami anime mamy dla Was dobrą wiadomość! Już po raz drugi w Kinie Świt, odbędzie się przegląd filmów anime autorstwa Hayao Miyazakiego, jednego z najwybitniejszych autorów tego gatunku! Co zobaczycie na wielkim ekranie?

Przegląd Anime – kim jest Hayao Miyazaki?

Już od przeszło trzydziestu lat Hayao Miyazaki, mistrz japońskiej kinematografii rysunkowej, zachwyca fanów anime na całym świecie . To właśnie temu reżyserowi gatunek anime zawdzięcza swoją ogromną popularność na całym świecie, przy zachowaniu twórczej autonomii.  Miyazaki jest autorem opowieści uniwersalnych, skierowanych zarówno do młodszych, jak i dorosłych odbiorców. Filmy japońskiego artysty przedstawiają świat w charakterystyczny sposób, często z perspektywy dziecka i jego niezwykłej, bezgranicznej wyobraźni. Miyazaki tworzy niepowtarzalny magiczny klimat, który – dzięki swojej specyfice – zdobył serca widzów na całym świecie. 

Przegląd Anime – program

1. lutego 
g.19.00
Film z 1984 r., 115 min.
Tysiąc lat po wojnie zakończonej wielkim ekologicznym kataklizmem, Ziemia porośnięta jest toksyczną dżunglą, pełną ogromnych owadów-mutantów. Oddychanie bez maski tlenowej grozi śmiercią w ciągu kilku minut. Jedną z ostatnich zamieszkałych przez ludzi oaz jest królestwo zwane Doliną Wiatru. Wieje tam „wiatr bogów”, odpędzający trujące opary.

2. lutego 
g. 17.00
Film z 2013 r., 126 min.
Od najmłodszych lat Jiro zafascynowany jest samolotami zaprojektowanymi przez włoskiego inżyniera lotnictwa Gianni Caproniego. Chłopiec śni o lataniu i podniebnych przygodach. Niestety, wrodzona wada wzroku nie pozwala mu na karierę pilota.

g. 19.30
Film z 1992r., 94 min.
Włochy, lata 30. ubiegłego wieku. Za sterami czerwonego samolotu siedzi mężczyzna z głową świni. To słynny as przestworzy, znany jako Porco Rosso czyli Szkarłatny Pirat. Doskonały pilot i otoczony powszechnym szacunkiem bohater, który niezwykle skutecznie zwalcza powietrznych piratów, rabujących i porywających ludzi dla okupu.

3. lutego
g. 16.00
Film z 1997 r., 133 min.
Ashitaka, młody książę ludu Emishi, ratuje swoją wioskę przed Nago, zaklętym w demona bóstwem-dzikiem. Jego poświęcenie okazuje się brzemienne w skutkach: przypłaca je on klątwą, którą obłożył go umierający bóg.

g. 19.00
Film z 2001 r., 125 min.
10-letnia Chihiro jest niezwykle upartą dziewczynką. Tajemniczym zbiegiem okoliczności rodzina trafia do ogromnego czerwonego domu. W jego wnętrzu ukryte jest widmowe miasto zamieszkane przez starożytnych bogów. Światem tym rządzi demoniczna czarownica, okrutna Yubaba. By przeżyć Chihiro musi wyrzec się nie tylko swego lenistwa i uporu, ale także wspomnień, a nawet własnego imienia.

4. lutego
g. 14.00
Film z 1988 r., 86 min.
Film opowiada o dwóch siostrach, które przeprowadzają się wraz z ojcem do starego domu na wsi, aby być bliżej matki leżącej w szpitalu. Pewnego dnia siostry spotykają sympatyczne leśne stworzenia-duchy zwące się Totoro i od tego czasu ich życie zaczyna przepełniać magia.


Miejsce: Kino Świt
Daty: 1. – 4. lutego
Wstęp wolny, ale ilość miejscówek ograniczona!!!

Program wydarzenia pochodzi ze strony Kina Świt
Zdjęcie wyróżniające: dionwynhughes.wordpress.com

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany