Audioriver – największy polski festiwal muzyki elektronicznej przygotował pierwsze ogłoszenie na 2018 rok – warto było na nie zaczekać do stycznia! Bonobo, Ben Klock, Honey Dijon, Helena Hauff, T A K A, Fred V & Grafix i MacBeat – to ich usłyszymy 27-29 lipca na płockiej plaży.

Audioriver 2018 – pierwsi headlinerzy

Właśnie ujawniono po jednym artyście zagranicznym z każdej sceny części nocnej festiwalu. Organizatorzy nie zapomnieli również o wykonawcach reprezentujących polską elektronikę. Kto wystąpi na płockiej scenie?

BONOBO –  Audioriver będzie jedynym miejscem w Polsce gdzie w 2018 roku będzie można usłyszeć i zobaczyć koncert Bonobo  Simon Green łączy świat klasycznej elektroniki z ciepłymi brzmieniami jazzu, soulu i popu. Już po wydaniu swojego pierwszego krążka w 2000 roku, Brytyjczyk został nazwany pionierem nurtu downtempo. Jego najnowsza płyta pt. ‘Migration’ została nominowana do tegorocznych nagród Grammy. Na zmianę radosna i melancholijna, szalona i refleksyjna, ale zawsze piękna i naładowana emocjami oraz wybitnym talentem twórczość Bonobo, idealnie oddaje skomplikowaną naturę człowieka… On sam o swojej pracy mówi, że “życie ma swoje upadki i wzloty, głośne i ciche momenty, chwile piękne i straszne. Muzyka jest jego lustrzanym odbiciem.”

Photo by Aaron M. Jones for Paxahau / bubbler.com

BEN KLOCK to kapłan międzynarodowej sceny techno i jeden z najpopularniejszych DJ-ów i producentów na świecie. Od 2005 roku stały rezydent kultowego berlińskiego klubu Berghain, gdzie jego pulsacyjna, hipnotyczna muzyka porywa tłumy. Ci, którzy widzieli go w akcji, mówią o różnorodności i niezwykłej energii obecnej w jego muzyce. Sety Bena Klocka są intensywne, pełne ferworu, emocji i wrażliwości. Ben nie tylko gra – swoją muzyką tworzy też dookoła siebie wyjątkową przestrzeń, do której zaprasza słuchaczy. Może dlatego, że jako dziecko uczył się gry na fortepianie, a jego pierwszym wymarzoną pracą było zostanie pianistą jazzowym? Twierdzi, że jego głównym celem jest dodanie muzyce koloru – ciemnego, głębokiego i sexy.

nyt.com

HONEY DIJON to wychowana w stolicy house’u Chicago, żyjąca między Berlinem i Nowym Jorkiem DJ-ka i muza projektantów, która znalazła dla siebie unikalną niszę w muzyce elektronicznej. Jako dziecko kolekcjonowała nie tylko winyle, ale i albumy ze sztuką. Honey Dijon to wyrafinowane sety na pograniczu gatunków, radość i chaos na parkietach całego świata, aktywizm na rzecz praw osób transseksualnych i współpraca z największymi projektantami mody. Wraz z legendarnym Giorgio Moroderem tworzy muzykę do pokazów Louis Vuitton i przyjaźni się z Kimem Jonesem,  twórcą męskiej  linii  tej marki. Twierdzi, że “dzielą się kulturą” – Honey wręcza mu nieopublikowane mixy prawdziwej legendy house’u – Frankie Knucklesa, a Kim podarowuje jej obrazy Keitha Haringa. Antony Hegarty nazwał ją wzorem i inspiracją dla najmłodszego pokolenia.

residentadvisor.net

HELENA HAUFF  to DJ-ka i producentka z Hamburga, gdzie w klubie Golden Pudel organizowała wieczory klubowe o wdzięcznej nazwie Birds and Other Instruments. Mówią o niej, że nosi w środku burzę. W obsesyjny, nieprzewidywalny i eklektyczny sposób łączy ze sobą gatunki – dirty acid, chicago, electro czy post-punk. Po wydaniu kilku singli w 2015 roku opublikowała (wyłącznie na kasecie) swój pierwszy album pt. ‘A Tape’. Jej kariera potoczyła się szybko – kilka miesięcy później drugi album ‘Discreet Desires’  wydała już wytwórnia Ninja Tune. Helena zbiera stare analogowe maszyny – w swojej kolekcji ma m.in. Juno-60, Roland-303,  MPC, a także kilka innych klasyków – i tylko na nich produkuje swoją muzykę.

T A K A to artystka wyrażająca siebie za pomocą pełnych surowej energii oraz subtelnych melodii występów live. Proponowana przez nią muzyka czaruje, uwodzi i uzależnia. Jej ostatnie winylowe wydawnictwo w wytwórni LDNwht potwierdza, że należy do śmietanki nowej fali polskich twórców muzyki elektronicznej. W setach T A K A można odnaleźć praktycznie każdy odłam muzyki techno, począwszy od Detroit, przez fenomenalnego Umwelta oraz ciężkie i brudne brzmienie Blawana, kończąc na pełnym energii Dax J, z którym grała w Libanie.

FRED V & GRAFIX to Brytyjczycy Fred Vahrman i Josh Jackson – duet producentów i DJ-ów reprezentujący cenioną Hospital Re-cords. Tanecznym sztormem podbili krainę drum&bass, zalewając ją swoimi melodyjnymi, euforycznymi falami. Ich znakiem rozpoznawczym jest unikalna instrumentacja – oboje uwielbiają grać – Fred na gitarze i  fortepianie, Josh na gitarze i perkusji.  Pytani o natchnienie mówią że czerpią z rocka, funku, soulu i jazzu. Właśnie wydali trzeci album, ‘Cinematic Party Music’, potwierdzając nim swój status różnorodnych, otwartych na eksperymentowanie z różnymi gatunkami twórców. Premiera płyty to również premiera ich nowego live show, wypełniającego scenę wieloma instrumentami i pokazującego ich wyjątkowe muzyczne zdolności. W takiej formule zobaczycie ich po raz pierwszy w Polsce właśnie na Audioriver.

MACBEAT to drum&bassowy aktywista ze stolicy Dolnego Śląska i jeden z głównych animatorów tej sceny w naszym kraju – współtworzy najważniejsze imprezy d’n’b w Polsce i za granicą. Sety MacBeata to zawsze wielowątkowa historia opowiedziana przy pomocy coraz rzadziej używanych przez DJ-ów płyt winylowych. Można spodziewać się dużej dawki energii, głębokich dźwięków oraz selekcji, w której nowoczesne eksperymenty zazębią się z klasyką gatunku.

Miejsce: PŁOCK
Daty: 27. – 29. lipca
Bilety: do kupienia TUTAJ

 

Zdjęcie wyróżniające: Radar.fm

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany