W styczniu w Muzeum POLIN odbędzie się finisaż wystawy „Krew. Łączy i dzieli”, a w jego ramach 3 niezwykłe koncerty. Jako pierwsza, w poniedziałek 8 stycznia, na scenie audytorium przy Anielewicza 6 wystąpi pianistka Vicky Chow – jedna z najważniejszych artystek nowojorskiej sceny muzyki współczesnej.

Aorta – koncert Vicky Chow 8 stycznia 2018 (poniedziałek), godz. 19:00, audytorium Muzeum POLIN.

Vicky Chow jest dziś jedną z najważniejszych pianistek nowojorskiej sceny muzyki współczesnej. Jej interpretacja „Piano Counterpoint” wydana została na ostatnim autorskim albumie Steve’a Reicha, obok kompozycji „Radio Rewrite” – słynnym studium Amerykanina nad muzyką Radiohead. Dla Chow, związanej z kultowym zespołem muzyki nowej Bang On A Can All Stars, piszą utwory m.in. Michael Gordon czy Tristan Perich. Ich wspólny album „Surface” uznany został za jedną z najważniejszych płyt roku według magazynu Rolling Stone. Najnowszy album Vicky Chow nosi tytuł „Aorta” i jest niezwykłym zapisem czym może być muzyka fortepianowa na początku XXI wieku. Na album złożyły się kompozycje napisane dla Chow przez czołowych współczesnych kompozytorów sceny nowojorskiej: Daniela Wohla, Andy Akiho, Christophera Cerrone’a, Jacoba Coopera, a także pochodzącego z Polski Jakuba Ciupińskiego. Zobacz: Vicky Chow performs Steve Reich – Piano Counterpoint (2011) (arr. Vincent Corver)

Echo serca – koncert/seans 14 stycznia 2018 (niedziela), g. 19:00, audytorium.

14. stycznia w Muzeum Polin odbędziecie się wydarzenie na pograniczu koncertu i seansu terapeutycznego. To powrót do korzeni muzyki – do ludzkiego organizmu: dźwięków naszego serca i tętna – oraz częstotliwości, które mają wpływ na nasze emocje. Cenieni polscy muzycy – nagrodzony Paszportem Polityki Miłosz Pekala (Kwadrofonik), Bartosz Weber (Mitch & Mitch, Baaba), Wiktor Podgórski (wizualizacje) oraz gościnnie pianista Leszek Możdżer – zabiorą słuchaczy w dźwiękową podróż do wnętrza ich własnych ciał. Program koncertu/seansu będzie podróżą przez różne stany emocji i świadomości, inspirowany muzyką współczesną, minimalizmem, ale także muzyką, kulturą i medycyną wschodu.

Krew w klepsydrze – koncert/spektakl Delirium Ensemble 17.00 20 stycznia (sobota), g. 19:00, audytorium.

Krew w klepsydrze – pod tym tytułem zaczerpniętym z kompozycji cenionej izraelskiej kompozytorki Chayi Czernowin – odbędzie się specjalny koncert/spektakl inspirowany wystawą „Krew. Łączy i dzieli”. Autorem koncepcji wydarzenia jest Wiktor Kociuban – dyrygent i twórca międzynarodowej organizacji sztuki jutra: Delirium-Edition. Na scenie Audytorium zobaczymy wyjątkowy multimedialny spektakl w wykonaniu 15 muzyków, dyrygenta i VJ-a oraz usłyszymy utwory leżące na pograniczu gatunków muzycznych i nie dające się łatwo zaszufladkować. Podczas wieczoru z Delirium Ensemble 17.0 w Muzeum POLIN nagranie zostanie materiał, który następnie ukaże się na płycie. Po koncercie/spektaklu odbędzie się spotkanie z autorami – muzykami Delirium Ensemble 17.0 we foyer Audytorium, podczas którego zakupić będzie można również wydawnictwa związane z artystami Delirium Ensemble.

Ponadto w ramch artystycznego finału wystawy odbywają się:

Tyzyfone i Alekto – spektakl Bogny Burskiej | 11 i 12 stycznia, godz. 19.00, bilety: 25 zł normalny, 20 zł ulgowy.

Spektakl łączy się z pracą wideo artystki prezentowanej na wystawie Krew. Łączy i dzieli. Wykorzystując język tragi-groteski Burska łączy dawne i współczesne mitologie. Erynie (w greckiej mitologii boginie zemsty) szukają siostry w zakątkach Muzeum POLIN. Spotykają Fausta. Radząc sobie z meandrami architektury, stwarzają świat. Stare i nowe, przeszłość i przyszłość mieszają się, ale nie wyłania się z nich nowy porządek. W spektaklu wezmą udział aktorzy związani z warszawskim Teatrem Powszechnym: Andrzej Kłak, Anna Ilczuk oraz Klara Bielawka.

Historie mrożące krew w żyłach – warsztaty rodzinne | 14 stycznia, godz. 11.00-14.00, bilety: 30 zł

Warsztaty kryminalistyczne dla dzieci 4-10 lat z opiekunami. Z detektywem rozwiążemy prawdziwe kryminalne zagadki, analizując ślady krwi.

Film Kto mnie teraz pokocha, reż. T. Meymann | 21 stycznia, godz. 18.00, bilety: 5 zł

Po latach spędzonych na emigracji w Londynie Saar, gej zarażony wirusem HIV, podejmuje decyzję o powrocie do Izraela. Jaka będzie jego konfrontacja z konserwatywną rodziną? Film zdobył nagrodę publiczności na 16. MFF Watch Docs. Wprowadzenie dr. J. Ostrowska.

Hafty intymne – warsztaty dla dorosłych | 21 stycznia, godz. 12.00-14.30, wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja

W nawiązaniu do pracy Elizy Proszczuk prezentowanej na wystawie Krew. Łączy i dzieli zapraszamy kobiety w różnym wieku na warsztat twórczy z haftu, który otworzy pole do dyskusji o tradycyjnych rolach przypisywanych kobietom i znaczeniu związanych z nimi rytuałów.

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany