Na koniec stycznia w Teatrze WARSawy odbędzie się premiera zrealizowaną w koprodukcji z niezależnym Teatrem PAPAHEMA. Pokazy spektaklu „Skłodowska. Radium Girl” odbędą się 27 i 28 stycznia o godz. 19.00.

Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi.

– Biografia Marii Skłodowskiej-Curie jest wyjątkowo pojemna i wielowątkowa, dzięki czemu stanowi fascynujący materiał dramaturgiczny. Zależy nam na wielowymiarowym ukazaniu postaci Noblistki – jako człowieka i ikony, którą się stała. Mówimy o różnych figurach Marii, łatach, które się jej dokleja, często niesprawiedliwie i wbrew jej intencji. Szukamy ich kontekstu i konfrontujemy z nimi samą uczoną – mówi Mateusz Trzmiel.

 

Czas trwania: 90 minut

Spektakl został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białegostoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

REZERWACJI / ZAKUPU BILETU MOŻNA DOKONAĆ:

– w kasie Teatru | ul. Rynek Nowego Miasta 5/7 | od wtorku do piątku w godzinach 14.00-19.00 | tel. (22) 468 00 99,

– on-line | teatrwarsawy.pl |www.ebilet.pl | ewejsciowki.pl

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany