Home WydarzeniaKulturalnie 75. ROCZNICA POWSTANIA “ŻEGOTY” NOWE EKSPONATY W MUZEUM POLIN

75. ROCZNICA POWSTANIA “ŻEGOTY” NOWE EKSPONATY W MUZEUM POLIN

by admin

Wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w poniedziałek 4. grudnia wzbogaciła się o kilka unikatowych eksponatów dotyczących Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Z okazji przypadającej 75. rocznicy powstania „Żegoty” Muzeum POLIN zaprezentowało cenne dokumenty: kilkanaście zaszyfrowanych pokwitowań odbioru pieniędzy dla ukrywających się Żydów (ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu), a także fałszywe świadectwo urodzenia i kenkartę Leona Feinera – jednego z przewodniczących Rady. Działająca w konspiracji „Żegota” była jedyną w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Europie instytucją państwową powołaną, aby nieść pomoc Żydom.

75. Rocznica powstania

Powstanie Rady Pomocy Żydom “Żegota”

Idea powołania specjalnej instytucji do pomocy mordowanym Żydom pojawiła się w odpowiedzi na przeprowadzoną w getcie warszawskim tzw. wielką akcję. W ramach tej akcji, w ciągu dwóch miesięcy pomiędzy 22 lipca a końcem września 1942 roku Niemcy wywieźli z Warszawy i zamordowali w obozie zagłady w Treblince blisko 300 tysięcy Żydów. W reakcji na tę zbrodnię, pod koniec sierpnia 1942 roku podziemny Front Odrodzenia Polski opublikował ulotkę „Protest!” autorstwa pisarki i działaczki katolickiej Zofii Kossak, w którym apelowała do Polaków o pomoc dla ofiar. 27 września przy Delegaturze Rządu RP na Kraj, najwyższym organie podziemnej władzy administracyjnej w okupowanej Polsce, powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom. 4 grudnia w miejsce Komitetu powołano Radę Pomocy Żydom noszącą kryptonim „Żegota”.

Pamiątkowe eksponaty

Na poniedziałkowej uroczystości pokazano też inne eksponaty dot. “Żegoty”, np. łyżeczkę E. Ficowskiej. Kobieta została w czasie Zagłady ocalona z warszawskiego getta jako kilkumiesięczna dziewczynka a jedynym śladem jej przeszłości jest srebrna łyżeczka z grawerem „Elżunia” i datą urodzenia. Ponadto w Muzeum POLIN zaprezentowano zegarek Mariana Rzędowskiego (członka “Żegoty”), zdjęcie Władysława Bartoszewskiego sadzącego drzewko oliwne upamiętniające Radę Pomocy Żydom “Żegota” w Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym “Żegotę”, który znajduje się przed wejściem do muzeum przez obecnych na spotkaniu gości.

You may also like