Home WydarzeniaKulturalnie MARJAN FUKS PIERWSZY FOTOREPORTER II RP WYSTAWA DSH

MARJAN FUKS PIERWSZY FOTOREPORTER II RP WYSTAWA DSH

by admin

Marjan Fuks pierwszy fotoreporter II RP Wystawa DSH – 27. listopada w Domu Spotkań z historią odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć założyciela pierwszej w Polsce agencji fotograficznej, który utrwalił na swoich zdjęciach najważniejsze wydarzenia odradzającej się Polski oraz najgłośniejsze skandale tamtych lat. Wstęp wolny!

Narodowe Archiwum Cyfrowe
Sygnatura: 1-K-4318
Tytuł tematu: Antoni Miszewski
Data: Data: lata 1920 – 1939
Miejsce: Warszawa
Opis obrazu: Antoni Miszewski – artysta rzeźbiarz przy popiersiu Józefa Piłsudskiego.
Autor: Fuks Marian

Pierwsza Polska agencja fotograficzna

Wystawa zdjęć Marjana Fuksa nawiązuje do zbliżających się obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1910 roku Marjan Fuks założył prywatną agencję fotograficzną, która dostarczała zdjęcia do najważniejszych polskich tytułów prasowych i agencji zagranicznych. Zakład mieścił się w samym sercu Warszawy, w Willi Marconiego u zbiegu Alej Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, tuż obok Dworca Głównego.

Ochotnicy w drodze na kolej , sierpien 1920 , ul. Bialostocka. fot. M.Fuks

Pierwszy fotoreporter II RP

Zdjęcia Marjana Fuksa mają wielką wartość dokumentalną. Fuks fotografował rewolucję 1905 i życie pod zaborem rosyjskim, ostatnie lata I wojny światowej, demonstrację patriotyczną w Warszawie w 1916 w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, Radę Regencyjną, Rząd Tymczasowy, wojnę z bolszewikami w 1920, przewrót majowy 1926, sprowadzenie do kraju trumny Henryka Sienkiewicza. Na swoim koncie ma zdjęcia-ikony, które przeszły do historii m.in. fotografię Józefa Piłsudskiego na moście Poniatowskiego w czasie przewrotu majowego. Ponadto uwiecznił międzywojenną Warszawę, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak zmieniła się stolica Polski.

Swiat 1930 Prima-aprilisowy numer Swiata. “Przybyly onegdaj na zaproszenie dyrektora Szyfmana Bernard Shaw przechodzac ulica Marszalkowska z zachwytem poznal w kierowcy auta Remington znakomitego Magnusa z Wielkiego kramu – Kazimierza Junosze Stepowskiego” fot. Marjan Fuks

Fuks dokumentował też słynne skandale. Relacjonował procesy paulina Damazego Macocha czy Rity Gorgonowej, ale i codzienne wydarzenia kryminalne. Jego daleki krewny, profesor Marian Fuks, wspominał: Chęć szokowania sensacją graniczyła czasami z blagą, był trochę romantykiem, trochę fantastą, ale i człowiekiem interesu. Przede wszystkim był jednak fotografem, który rozumiał specyfikę tego zawodu. Z okazji piętnastolecia istnienia swojej agencji fotograficznej wydał broszurę „Zaranie fotografii dziennikarskiej w Polsce”, w której opisał teoretyczne założenia fotografii prasowej. 

Narodowe Archiwum Cyfrowe
Sygnatura: 1-K-1808-1
Tytuł tematu: Przewiezienie zwłok Henryka Sienkiewicza ze Szwajcarii do Polski
Data: Data: 1924/10
Miejsce: Katowice
Opis obrazu: Uroczystości na dworcu kolejowym. W tle budynek magazynu towarowego.
Autor: Fuks Marian

Fotograf zmarł w 1935 roku. Pochowany został na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Młynarskiej. Miejsce grobu nie jest znane. We wrześniu 1939 roku bomba trafiła w Willę Marconiego, dokładnie w miejscu, gdzie mieścił się zakład fotograficzny Marjana Fuksa. Archiwum zdjęć zostało prawdopodobnie zniszczone, zaś budynek po wojnie rozebrano, aby poszerzyć ulicę Marszałkowską. Stał tam, gdzie dzisiejszy pawilon Cepelii.

Narodowe Archiwum Cyfrowe
Sygnatura: 1-P-1951-2
Tytuł tematu: Niezidentyfikowana uroczystość z udziałem członków Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny
Data: Data: lata 1927 – 1939
Miejsce: Lublin
Opis obrazu: Grupa członków federacji. Siedzą w 1. rzędzie od lewej: adiunkt kpt. Michałowski, prezes Związku Legii Inwalidzkiej Pawluk, główny skarbnik Zarządu Federacji P.Z.O.O., kpt. Strzelczyk-Wysocki, prezes Związku Uczestników Powstań Narodowych gen. S. Bałachowicz-Bułak, senator S. Perzyński, prezes Federacji P.Z.O.O. gen. R. Górecki, Wincenty Daremiak, prezes Stowsrzyszenia Rezerwistów poseł mjr M. Z. Kościałkowski, prezes Związku Osadników poseł Wiktor Przedpełski, prezes Związku Legionistów Puławskich kpt. A. Maciejowski, członek Zarządu P.O.W. por. Budzyński.
Autor: Fuks Marian

Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia grupowe i portretowe, które wykonywano w atelier agencji oraz materiały i fotografie dotyczące działalności agencji i ówczesnej prasy; polityki i historii Polski; życia codziennego oraz społecznego w dwudziestoleciu międzywojennym, przede wszystkim w Warszawie. Oprócz zdjęć zobaczymy aparaty z epoki, pocztówki wydane przez Fuksa, gazety („Kula”, „Świat”, „Dodatek Ilustrowany”) albumy i oryginalne fotografie.

Opis obrazu: Fotoreporterzy warszawscy przy pracy podczas posiedzenia Sejmu.
Data wydarzenia: 1930-11-26
NAC

Wystawa będzie dostępna w DSH do 25 lutego 2018 roku. Wstęp wolny. Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Krzysztof Wójcik – fotograf i współtwórca Polskiej Agencji Fotografów FORUM. 

Partnerem wystawy jest Narodowe Archiwum Cyfrowe.

You may also like