„DO ZOBACZENIA ZA ROK W ZODIAKU!” – PRZEDSMAK OTWARCIA PAWILONU ZODIAK: Na rok przed otwarciem nowej odsłony Pawilonu Zodiak – siedziby Warszawskiego Pawilonu Architektury – Oddział Warszawski SARP zaprasza do udziału w wydarzeniach poświęconych architekturze, które odbywać się będą od 26. do 29. października. „Do zobaczenia już za rok w Zodiaku” to akcja artystyczna w przestrzeni miejskiej, spacer architektoniczny i warsztaty oraz spotkanie z gospodarzami i kuratorami zagranicznych pawilonów architektury. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

„DO ZOBACZENIA ZA ROK W ZODIAKU!” – PRZEDSMAK OTWARCIA PAWILONU ZODIAK: Tegoroczna akcja „Do zobaczenia za rok w Zodiaku!” składa się z trzech części, stanowiących zapowiedź przyszłego programu Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak. Są to: spotkanie i debata z udziałem gości z zagranicznych pawilonów architektury, edukacyjne warsztaty architektoniczne dla dzieci i rodziców oraz artystyczne interwencje w przestrzeni wokół Pawilonu.

„DO ZOBACZENIA ZA ROK W ZODIAKU!” – PRZEDSMAK OTWARCIA PAWILONU ZODIAK: Twórcy Warszawskiego Pawilonu Architektury w centrum swoich działań stawiają odbiorcę, dlatego wraz z rozpoczęciem pierwszych działań programowych uruchamiają rownież długofalowy proces rozwoju publiczności, który przełoży się na strategię funkcjonowania i programowania nowego, kulturotwórczego miejsca w Warszawie. Idea Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak wywodzi się z potrzeby stworzenia miejsca będącego nie tylko centrum wiedzy o architekturze, ale też forum otwartym na żywy dialog o architekturze i rozwoju miasta. Miejscem tym, które połączy wszystkie te funkcje, stanie się zmodernizowany przez m. st. Warszawy, Pawilon Zodiak,.

WYDARZENIA PLANOWANE NA 26. – 29. PAŹDZIERNIKA:

*Balet przestrzenny.
Badanie performatywne Izy Rutkowskiej i studentów Szkoły Nauk Praktycznych

26. – 28. października

Pasaż Wiecha (róg ul. Chmielnej i Pasażu Wiecha)

Taneczna gra z przestrzenią miejską inspirowana “Baletem Triadycznym” Oskara Schlemmera – wybitnego przedstawiciela Bauhausu. Badacze przestrzeni – interdyscyplinarna grupa tancerzy/architektów/antropologów wcieli się w rolę performerów.  W specjalnie skonstruowanych przez artystkę geometrycznych kostiumach będą wykonywać taniec z przestrzenią wokół przygotowywanego do użytku budynku Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak w Warszawie. Ludzkie figury staną się tworzywem i budulcem dla przechodniów i obserwatorów, by mogli tworzyć nowe formy i kształty przestrzeni – konstruować meble miejskie, elementy małej architektury, wszystko co wydałoby się w danym momencie niezbędne lub ciekawe do przetestowania w zastanym miejscu**. Performance wykonywany będzie do muzyki Igora Nikiforowa.* Spacer architektoniczny. Wspólnie po mieście: od Placu Defilad do Ściany Wschodniej
27. października, g. 17:00-18:00, plac Defilad 1 (start: barStudio)

Spacer architektoniczny poświęcony odkrywaniu Ściany Wschodniej – jednego z najbardziej charakterystycznych powojennych założeń urbanistycznych stolicy,. Jak realizowane obecnie projekty urbanistyczne i budynki wpłyną na wygląd i funkcjonowanie Ściany Wschodniej oraz jej relację z Placem Defilad?
Prowadzenie: Igor Łysiuk – architekt i redaktor naczelny kwartalnika „Rzut”.

* Spotkanie z kuratorami i gospodarzami zagranicznych pawilonów architektury
27. października, g. 19:00-20:30 OW SARP (ul. Foksal 2)

W spotkaniu „Miasto wspólne” udział wezmą: Daniella Huszar, KEK (Budapeszt), Nikolai Sveistrup, DAC (Kopenhaga), Yvonne Franquinet, ARCAM (Amsterdam). Podczas rozmowy dyskutanci zastanowią się nad tym, co oznacza miasto wspólne i jaką rolę w procesie kształtowania przestrzeni miasta mogą pełnić instytucje, takie jak pawilony architektury. W dyskusji wezmą udział architekci OW SARP realizujący Warszawski Pawilon Architektury Zodiak: Maria Saloni-Sadowska i Marcin Mostafa oraz architekt Miasta Warszawy: Marlena Happach.
Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis – CENTRALA.

* Rodzinne warsztaty architektoniczne. W środku czy na zewnątrz, czyli co to jest pawilon?
28 i 29 października, g. 10:00-12:00
OW SARP (ul. Foksal 2)

Pawilon – budynek, który potrafi połączyć romantyczny ogród, japońską rezydencję, modernistyczne miasto i światową wystawę architektury w Wenecji. Na warsztatach organizatorzy wraz z publicznością porozmawiają o pawilonach, a potem wspólnie je zaprojektują i wybudują! Warsztat przeznaczony dla grupy około 30 uczestników. Na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami. Obowiązują zapisy: kontakt@pawilonzodiak.pl.
Prowadzenie: Katarzyna i Paweł Pedrycz, architekci.

 WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST WOLNY!


 

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany