WARSZAWSKI FESTIWAL KULINARNY: Pierwsza edycja Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego „ Rośliny, Owady i Miód” to wyjątkowe wydarzenie dla głodnych wiedzy o dobrym jedzeniu. Już w najbliższy weekend ( 8. – 10. ) września, w magicznym otoczeniu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, będzie można nie tylko dobrze zjeść i wypić, ale również spotkać znanych szefów kuchni, autorów książek kulinarnych i wziąć udział w ciekawych warsztatach, pokazach kulinarnych, wykładach i dyskusjach.

WARSZAWSKI FESTIWAL KULINARNY – CO WAS CZEKA?
W piątkowy wieczór, 8. września, Warszawski Festiwal Kulinarny zainauguruje uroczysta kolacja pod gołym niebem, przygotowana przez najlepszych szefów kuchni: Joannę Jakubiuk, Andrzeja Andrzejczaka, Wita Szychowskiego, Tomasza Maćkowiaka, Marcina Kocha i Martina Gimenez Castro. Zaproszenia do zdobycia na TUTAJ, ale spieszcie się – ich ilość jest ograniczona! 

Podczas Festiwalu 9. i 10. września poznacie najlepszych polskich producentów żywności, artystów i rzemieślników.Będą czekać na Was liczne pokazy i warsztaty kulinarne, ogrodnicze oraz z zakresu food designu. W festiwalowym pawilonie kulinarnym spotkamy się m.in. z Kasią Błażejewską Stuhr, Karoliną i Maćkiem Szaciłło czy Mateuszem Szuchnikiem. Nauczycie się robić kokedamy, kosmetyki jadalne, z Roślinnymi Poradami poznacie tajniki domowego ogrodnictwa i ze specjalistami z Ogrodu Botanicznego spróbujecie dzikich roślin jadalnych i dowiecie się, jak tworzyć swoje kompostowniki. Dobra wiadomość dla miłośników pysznych trunków – chętni będą mogli wziąć udział w degustacji win z Magazynem Wino lub dowiedzieć się od  Browaru Trzech Kumpli, jak powstaje piwo rzemieślnicze.

 WARSZAWSKI FESTIWAL KULINARNY: Dzieciaki również nie będą się nudzić! W strefie dziecięcej czekać będą warsztaty kulinarne z Fundacją Szkoła na Widelcu, ceramiczne z Szumilasem oraz kolorowanki, gry i animacje. Z Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego nikt nie wyjdzie głodny – teren Ogrodu zapełnią bowiem stoiska z pysznym jedzeniem oraz lokalnymi specjałami od rolników i niewielkich producentów. Kupicie też piękne akcesoria kuchenne, ceramikę, rośliny i oczywiście miód z najlepszych pasiek! Wszyscy spragnieni będą mogli pić bezpłatnie do woli wodę Grohe Blue na stanowisku Grohe.

Jeśli kochacie pyszne jedzenie – musicie się tu pojawić! Szczegółowego programu szukajcie TUTAJ!
Godziny otwarcia:
10.00 – 19.00
Bilety: dorośli bilet jednodniowy – 10 zł, weekendowy – 16 zł; dzieci do 6 lat wstęp bezpłatny!

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany