Kulturalna Babka na lato

Cykl „kulturalna BABKA”, którego kuratorem jest młody kolektyw  artystyczny B-sides, to szereg ciekawych i różnorodnych wakacyjnych wydarzeń  kulturalnych w przestrzeni BABKA do wynajęcia. 

W sierpniu po raz pierwszy w Warszawie będzie można zobaczyć m.in. Impro  KRK (w składzie m.in. Mateusz Janicki, Michał Kitliński, Krzysztof Piątkowski, Wiktor Loga–Skarczewski). W programie również cykl czytań performatywnych „MŁODY DRAMAT”, w ramach  którego zaprezentowany zostanie m.in. tekst „SŁABI. Ilustrowany Banał  Teatralny” Magdaleny Drab, nagrodzony Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną  2017, w lipcu na pierwszym wydarzeniu z tego cyklu można było zobaczyć  „Kinski” – opowieść o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci  współczesnego kina czy „Nie gaście” Magdaleny Fertacz. Zaprezentowane zostaną także m.in. spektakle „Gdzie jest Zip Coon?” w reż. Agaty Baumgart, PARTYTURA: EKSTAZY w wykonaniu Agnieszki Kryst i  Katarzyny Sikory. 

PROGRAM

MŁODY DRAMAT: Słabi – Ilustrowany Banał Teatralny, reż. Karolina Szczypek  – kolejne czytanie performatywne z cyklu MŁODY DRAMAT w ramach BABKI NA LATO – KULTURALNA BABKA BY B – SIDES. Kuratorem cyklu jest Helena Ganjalyan. „ONA siedzi samotnie w swoim pokoju, oddzielona od tłumu, który o niej zapomniał, ponieważ tak niewiele waży” E.Jelinek „Pianistka” Anina czegoś by chciała. Na przekór i znienacka. Chce orzeźwienia. Rzucić kamieniem w kogoś dla eksperymentu. Nie ze złośliwości. I patrzeć na miny ludzi kiedy to się stanie. Może chciałaby wyjść z domu w samych rajstopach po parówki albo po cukier. Może chciałaby stać się na chwilę widoczna. Albo zupełnie zniknąć. Albo w ogóle nie ma wyboru i stanie się nieuniknione.
Data: 12. sierpnia
Start: 19.00
Więcej info: Wydarzenie na Facebooku

DZIEWCZYNY LATEM SIĘ NUDZĄ – w niedzielę kolejne niezwykle interesujące wydarzenie. Dziewczyny chcą zwrócić uwagę na często pomijany temat pracy zarobkowej artystów. Tego dnia dziewczyny pokażą czym jest praca twórcy i czym praca jest dla twórcy. Będą sprzedawać ubrania, prowadzić warsztaty, serwować napoje, odnawiać stare meble, uczyć angielskiego. Pokażą swoje obrazy, filmy, przeczytają fragment sztuki, zaśpiewają. Chcą pokazać dwie równoległe rzeczywistości, w których funkcjonują. Dwie przestrzenie ich codziennej aktywności, które bez siebie nie funkcjonują i pracują na siebie nawzajem. Dlaczego DZIEWCZYNY? Bo to lato jest nasze. Bo chłopaki nudzą się zimą, ale to jeszcze przed nami.
Data: 13. sierpnia
Start: 11.00 
Więcej info: Wydarzenie na Facebooku

IMPRO KRK – KULTURALNA BABKA BY B – SIDES nie zwalnia tempa! 19. sierpnia będziecie mieli pierwszą okazję, by zobaczyć Impro KRK w Warszawie! To powstała w czerwcu 2016 roku, krakowska grupa improwizatorów. Zespół składa się w większości z aktorów zawodowych, absolwentów krakowskiej PWST. W swojej pracy bazują na metodzie opracowanej przez Keitha Johnstone’a, jednego z najbardziej rozpoznawalnych propagatorów teatru improwizowanego na świecie. Technika, którą praktykujemy opiera się na spontaniczności, tworzeniu scenariusza na oczach widzów. Inspiracją przedstawień są często sugestie padające z widowni, a scenariusz jako taki nie istnieje. Dzięki temu widz staje się świadkiem niepowtarzalnego wydarzenia. Bilety do nabycia na miejscu, przed spektaklem.
Data: 19. sierpnia
Start: 19.00
Więcej info: Wydarzenie na Facebooku

MŁODY DRAMAT – Trup, reż. Adam Chyliński. 29. sierpnia czytanie performatywne dramatu „Trup” Magdaleny Drab z efektami dźwiękowymi na żywo w wykonaniu Bartosza Szpaka. Bernard pracuje w zakładzie pogrzebowym. Lubi swoją pracę, a najbardziej czyścić trupom paznokcie. Muszą być zadbane, bo żywi zawsze patrzą na złożone ręce nieboszczyka leżącego w trumnie. Bernard w ogóle jakoś sobie radzi. Na urodziny na przykład kupił sobie jabłko. Dużo rozumie, jest przecież normalny. Nie rozumie tylko, dlaczego inni członkowie sekty go nie rozumieją. Zwłaszcza, od kiedy poznał Najpiękniejszą Kobietę na Świecie. Czy to grzech mieć w domu taką kobietę? Wstęp wolny!
Data: 29. sierpnia
Start: 19.00 
Więcej info: Wydarzenie na Facebooku

GDZIE JEST ZIP COON? – kolejny spektakl  w ramach cyklu – tym razem będziecie mogli zobaczyć: „Gdzie jest Zip Coon?” w reż. Agaty Baumgart. Są różne śmieszne i nieśmieszne rzeczy. Wszyscy mamy prawo do śmiechu i do odrobiny rozrywki. A co jeśli żart przybierze formę ekstremalną, w której zaczyna być czymś więcej niż żartem? Formę, w której staje się mechanizmem przykrywającym przemoc i usprawiedliwiającym wyzysk. A może przeciwnie – narzędziem rozbrajającym opresję? Minstrel show to konwencja teatralna, która powstała w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. U szczytu popularności minstrele wystawiane były w największych teatrach. Ukazywały one w żartobliwy sposób życie niewolników na plantacji. Do występu aktorzy malowali sobie twarze czarną farbą – blackface – co dziś uznane jest za akt rasizmu i prawnie zakazane. O czym byłby dzisiaj minstrel? Wstęp wolny! 
Data: 30. – 31. sierpnia
Start: 19.00
Więcej info: Wydarzenie na Facebooku

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany