Koko & Roy to restauracja, jakiej jeszcze w Warszawie nie było. W klimatycznych wnętrzach będziecie mieli okazję skosztować nowoczesnej kuchni amerykańskiej, inspirowanej cudownym Nowym Jorkiem. Odkryjecie dania, które dotychczas były w naszym kraju mało znane i owiane nutką tajemnicy. Szefowie kuchni w doskonały i sprawny sposób łączą bogactwo nowojorskich smaków z lokalnymi składnikami najwyższej jakości. Koko & Roy rozkocha Was w swoich potrawach i drinkach, które zasmakują nawet najbardziej wybrednym smakoszom alkoholowych mikstur.

Właściciele Annah Syta i Jonathan Roy zaczęli zakochiwać się w pomyśle otwarcia Koko & Roy podczas swoich wielokrotnych wizyt w Warszawie, rodzinnym mieście Anny, w dzieciństwie nazywanej Koko/Kokoszką. Byli świadkami niezwykle dynamicznej transformacji miasta i zapragnęli włączyć się w jego progresywny i nowoczesny nurt kulinarny i kulturalny. Koko & Roy to miejsce stworzone z ich nowojorskich wspomnień – tętniącej życiem atmosfery, eklektycznego wystroju, no i oczywiście kuchni, która aktualnie podbija Manhattan i Brooklyn – ale również z pragnienia ukazania stylów i smaków ich nowej ojczyzny.

Sałatka z buraczków

Syta i Roy zdali sobie sprawę, że wokół regionalnej i współczesnej kuchni amerykańskiej narosło w Polsce wiele nieporozumień, a skojarzenia z nią ograniczają się przede wszystkim do oferty prezentowanej przez resturacje fast-foodowe takie jak TGIFriday’s czy Hard Rock Café. To spowodowało, że para postanowiła podzielić się swoją interpretacją stylu, który uważają za bardzo ciekawy i nowoczesny, a także atrakcyjny dla obytej i wyrafinowanej warszawskiej klienteli.

Odds&Ends

Sezonowa kuchnia nowoamerykańska najprędzej porównać można do popularnego ruchu gastropubowego. Jest to rozwinięcie i unowocześnienie tradycyjnych przepisów połączone z wykorzystaniem zaawansowanych technik i sposobów podania. W tym stylu liczy się przede wszystkim sezonowość i świeże, wiejskie produkty, które bronią się same. Te cechy pozwalają na otrzymanie nowoczesnych, rustykalnych potraw o świeżej, nowoczesnej wrażliwości, podanych w sposób cieszący oko każdego konesera kuchni. W Koko & Roy serwowane są potrawy zaspokajające apetyty zarówno mięso- jak i roślinożerców, co pozwala na wspólne biesiadowanie każdemu, bez względu na osobiste preferencje dietetyczne. Jeżeli nie wyobrażacie sobie bezmięsnego posiłku koniecznie spróbujcie Pork Chopa, serwowanego z brokułami i oryginalnym winegretem z anchois- to absolutny hit i zaskoczenie dla kubków smakowych!

Kanapki Green Point

Wnętrza Koko & Roy czerpią z gustów dawnej i współczesnej Warszawy, łącząc w sobie polską secesję, pełnego kreatywnej i kulturalnej energii okresu międzywojnia z modernizmem, stylem peerelowskim i nowoczesnym. Restauracja oddaje hołd przeszłości ucieleśniając zadziorność i energię odradzającej się Warszawy.

Koko & Roy to miejsce, które jest powiewem świeżości na warszawskiej gastro mapie. Ze wstydem przyznajemy, że sami – myśląc o kuchni amerykańskiej – przed oczami mamy wielkiego, soczystego hamburgera. A okazuje się, że ta kuchnia ma do zaoferowania o wiele więcej. Z radością poznamy nowojorskie dania i zrewidujemy swoje zdanie o amerykańskich potrawach. Was zresztą zachęcamy do tego samego, ponieważ nie ma w życiu nic wspanialszego niż poznawanie i odkrywanie nowych smaków!

Koko & Roy
ul. Wilcza 43
rezerwacje: hello@kokoandroywarsaw.com 

Godziny otwarcia:
poniedziałek: zamknięte
wtorek – środa: 12.00 – 22.00
czwartek – sobota: 12.00 – 23.00
niedziela: 12.00 – 21.00

 

 

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany