Home WydarzeniaKulturalnie WARSZAWSKIE KINO NIEME

WARSZAWSKIE KINO NIEME

by admin

Warszawskie Kino Nieme

Warszawskie Kino Nieme przez trzy soboty w Ogrodzie Krasińskich. W trakcie trzech seansów będzie można obejrzeć klastyczne działa kinematografii w polaczeniu z muzyką na żywo. Każdy seans poprzedzony będzie spotkaniem z Michałem Pieńkowskim, człowiekiem który o przedwojennym kinie wie prawie wszystko.

W najbliższą sobotę, 22. lipca, wyświetlony zostanie film Gorączka Złota, reż. Charlesa Chaplina z 1925 r. Tydzień później, 29. lipca, w Ogrodzie Krasińskich będzie można obejrzeć Nosferatu, reż F.W Murnau z 1922 r. 5. sierpnia na wielkim ekranie pojawi się polski akcent – Pan Tadeusz, reż. Ryszard Ordyński z 1928 r. Wszystkim seansom towarzyszyć będzie muzyka na żywo. 

Program

    • 22 lipca, godz. 21.00-23.00 – Gorączka Złota i zespół FOLIBA,
    • 29 lipca, godz. 21.00-23.00 – Nosferatu i zespół SPONTANEOUS CHAMBER MUSIC,
    • 5 sierpnia, godz. 21.00-23.00 – Pan Tadeusz i zespół CZERWIE.

Kino Nieme

GORĄCZKA ZŁOTA reż. Charles Chaplin, USA, 1925 Pewnego dnia drobny, delikatny człowiek postanawia wyruszyć wraz z innymi na poszukiwanie złota. Tysiące przeszkód – zimno, głód, śnieżne burze z trudem pozwalają im przetrwać. Któregoś dnia burza śnieżna porywa im chatkę… NOSFERATU – SYMFONIA GROZY reż. F.W. Murnau, Niemcy, 1922 (film przeznaczony dla widzów dorosłych) Thomas Hutter rozstaje się z ukochaną żoną i wyrusza do hrabiego Orloka, by podpisać z nim umowę na sprzedaż domu w rodzinnym Wisborgu. Po drodze ludzie ostrzegają go przed hrabią, jednakże młody chłopak nie wierzy w historię o wampirze. Dociera do zamku, gdzie czeka na niego spragniony krwi Nosferatu…

PAN TADEUSZ reż. Ryszard Ordyński, Polska, 1928 Premiera dzieła miała miejsce 9 listopada 1928 r. w Warszawie. W ówczesnej prasie „Pana Tadeusza” zapowiadano jako „superprodukcję realizowaną na dziesięciolecie niepodległości Polski”. Film okazał się dla twórców sukcesem komercyjnym, ciesząc się wielkim powodzeniem w stolicy. Niestety zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50-tych XX wieku odnaleziono fragmenty o łącznej długości 42 min. W 2006 r. we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty, dzięki czemu udało się zrekonstruować około 120 min trwającego oryginalnie ponad trzy godziny filmu.

Muzyka na Żywo

FOLIBA Zespół Foliba to grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Niecodzienne w naszych szerokościach geograficznych instrumentarium obejmuje m.in. : djembe (dżembe), dundun’y, tamę, balafon, korę, shekere. Te z pozoru proste instrumenty urzekają bogactwem możliwości i pięknym, naturalnym brzmieniem.

SPONTANEOUS CHAMBER MUSIC / Zakrocki/Olak/Wielecki Istotą tego projektu jest improwizacja. Otwarta, niczym nieskrępowana. Muzyków łączy wrażliwość i chęć wspólnego szukania nowych dźwięków.

CZERWIE To niezależna polska formacja, prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych.

Info

Miejsce: Ogród Krasińskich Data: 22. lipca, 29. lipca, 5 sierpnia Start: 21.00  Więcej info: Wydarzenie na Facebooku

You may also like