Home WydarzeniaKulturalnie REFUGEES WELCOME POLSKA – DACH NAD GŁOWĄ DLA UCHODŹCÓW

REFUGEES WELCOME POLSKA – DACH NAD GŁOWĄ DLA UCHODŹCÓW

by admin

Chciałbyś pomóc uchodźcom, którzy są już w Polsce? Nie musisz być milionerem, nie musisz mieć też dużo wolnego czasu. Idea Refugees Welcome jest prosta: to platforma internetowa, która łączy uchodźców z Polakami, którzy chcieliby wynająć im pokój. W ten sposób nie tylko pomaga uchodźcom znaleźć dach nad głową, ale też otwiera drogę do wzajemnego poznania i przełamywania stereotypów.

nowa_kultura_powitania

AirBnB dla uchodźców Pomysł Refugees Welcome powstał w listopadzie 2014 roku w Berlinie. Podczas gdy do Europy docierały tysiące osób, uciekających ze swoich krajów przed wojnami, głodem i prześladowaniami, 27-letnia Mareike właśnie przeprowadzała się na kilka miesięcy do Egiptu. Pod swoją nieobecność razem z chłopakiem i współlokatorem Jonasem postanowiła wynająć wolny pokój Bakary’emu – bezdomnemu uchodźcy z Mali. Na półroczny czynsz dla Bakary’ego złożyła się rodzina i przyjaciele Mareike i Jonasa. Całą potrzebną kwotę udało im się zebrać w niecałe dwa tygodnie. Akcja była takim sukcesem, że Mareike i Jonas postanowili umożliwić podobne działanie innym. Tak właśnie powstała inicjatywa Refugees Welcome – jak mówią sami twórcy, rodzaj AirBnB dla uchodźców. Od tego czasu, w ramach programu, nowy dom znalazło już prawie 900 uchodźców w 13. krajach: Niemczech, Austrii, Szwecji, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Kanadzie, Czechach, Rumunii, Irlandii, a od zeszłego roku też w Polsce. Polski oddział Refugees Welcome powstał w październiku 2015 roku. – Byliśmy sfrustrowani narastającym kryzysem uchodźczym w Europie i reakcją, albo raczej brakiem reakcji polskiego rządu. Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Nasz program umożliwia Polakom pomaganie konkretnym, pojedynczym osobom w trudnej sytuacji – mówią założyciele Refugees Welcome Polska. Od listopada 2016 roku Refugees Welcome Polska funkcjonuje jako program Fundacji Ocalenie. Jak to działa? Przez specjalny formularz na stronie możesz zgłosić wolny pokój w swoim mieszkaniu. Zespół Refugees Welcome dobierze Ci potem potencjalnego współlokatora wśród przebywających w Polsce uchodźców – ludzi, którzy otrzymali już status uchodźcy oraz tych, którzy złożyli odpowiedni wniosek i oczekują na decyzję. Jedyny warunek? Ty i Twój przyszły współlokator musicie znać chociaż jeden wspólny język, przynajmniej na poziomie komunikatywnym – po to, żebyście mogli się dogadać. Pokój możesz wynająć w cenie, którą uzgodnisz z wynajmującym uchodźcą. Zanim dojdzie do podpisania umowy najmu – po polsku i w języku, którym biegle posługuje się uchodźca – przed Wami co najmniej cztery spotkania, w trakcie których poznajecie się i sprawdzacie, czy dobrze się dogadujecie. Nad wszystkim czuwa koordynator z zespołu Refugees Welcome. Również po podpisaniu umowy możesz liczyć na jego wsparcie. Jak możesz się zaangażować? Refugees Welcome to oddolna inicjatywa ludzi z różnych środowisk, których połączyła chęć konkretnego działania na rzecz uchodźców. Projekt ma charakter społeczny, jego dalszy rozwój zależy więc m.in. od Twojego zaangażowania.

  1. Jeśli masz wolny pokój, możesz zarejestrować się na stronie REFUGEES WELCOME jako gospodarz.
  2. Nie masz pokoju, ale masz wolnych kilka godzin w tygodniu? Możesz zostać wolontariuszem! Obowiązki wolontariuszy są bardzo różne, najczęściej to spędzanie czasu i pomaganie uchodźcom uczestniczącym w programie.

Nie masz ani pokoju, ani czasu, ale podoba Ci się pomysł i chciałbyś go jakoś wspomóc? Możesz zostać darczyńcą i wesprzeć stowarzyszenie finansowo –  w miniony poniedziałek ruszyła ZBIÓRKA CROWDFUNDINGOWA, w której możesz wziąć udział. Więcej informacji o programie na STRONIE WWW i na FACEBOOKU.    

You may also like