Home WydarzeniaKulturalnie INAUGURACJA PROGRAMU “OBCY W DOMU. W OKÓŁ MARCA ’68” W MUZEUM POLIN

INAUGURACJA PROGRAMU “OBCY W DOMU. W OKÓŁ MARCA ’68” W MUZEUM POLIN

by admin

Muzeum Polin ul. Anielewicza 6

Muzeum Historii Żydów Polskich już 7. i 8. marca inauguruje program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”. Przez kolejne półtora roku POLIN zorganizuje szereg wydarzeń przywracających pamięć o przyczynach i skutkach Marca ’68.

fot. Elżbieta Turlejska, Muzeum POLIN

W marcu 1968 r. władze komunistyczne rozpętały antysemicką kampanię propagandową. Była to reakcja na ogólnopolską falę protestów studentów i inteligencji zapoczątkowaną wiecem na Uniwersytecie Warszawskim 8 marca 1968 r. Cynicznie grając na antyżydowskich resentymentach, władze chciały w ten sposób zohydzić w oczach społeczeństwa środowisko stające w obronie coraz bardziej ograniczanych przez partię komunistyczną swobód intelektualnych. Odpowiedzią reżimu Władysława Gomułki było więc nie tylko brutalne tłumienie demonstracji i aresztowania ich uczestników, ale także oskarżenia, że są oni tzw. agentami syjonizmu. Fakt, że niektórzy z uczestników protestów mieli żydowskie pochodzenie, stał się pretekstem do ataku na całą społeczność żydowską w Polsce. Skutkiem Marca ’68 była pacyfikacja polskiego życia intelektualnego i wymuszona emigracja 13 tysięcy polskich Żydów. W związku z 50. rocznicą wydarzeń marcowych Muzeum POLIN przypomni o przyczynach i skutkach antysemickiej kampanii Marca ’68.

Pierwsze wyjątkowe spotkanie inaugurujące program odbędzie się już we wtorek, 7. marca. Muzeum POLIN zaprasza na wtedy spotkanie „Warszawa wiosną 1967”, podczas którego goście – Barbara Hoff, Stanisław Tym, Seweryn Blumsztajn, Jan Lityński i Adam Ringer – będą rozmawiać o marzeniach młodzieży tamtych czasów, ich planach i stylu życia. Dzień później będziecie mieli okazję poznać przejmujące historie ludzi wygnanych z Polski. O swoich przeżyciach opowiedzą fotografka, pisarka i dokumentalistka filmowa Joanna Helander oraz przedsiębiorca Tadeusz Gruber, którzy wyemigrowali do Szwecji. Trzecim gościem spotkania będzie Krystyna Naszkowska, publicystka Gazety Wyborczej, która spisała losy polskich Żydów w swojej książce „Wygnani do raju. Szwedzki azyl”. Ostatnim wydarzeniem rozpoczynającym program będzie spacer po Dworcu Gdańskim, który wciąż kojarzy się z wyjazdami zmuszonych do emigracji Żydów obywateli Polskich. Podczas spaceru 19. marca będziecie mieli szansę odkryć zapomnianą historię stacji i posłuchać historii o jej architekturze. Uroczystość upamiętniająca wydarzenia marcowe jest organizowana przez Fundację Shalom 8 marca o godz. 12.00 na Dworcu Gdańskim. Jeśli możecie koniecznie się wybierzcie. Warto pamiętać.

You may also like