Home WydarzeniaKulturalnie SZCZĘŚLIWEJ PODRÓŻY! – NOWY CYKL WYDARZEŃ W GOETHE – INSTITUT

SZCZĘŚLIWEJ PODRÓŻY! – NOWY CYKL WYDARZEŃ W GOETHE – INSTITUT

by admin

17. lutego – 31. marca

Wydarzenia zaproponowane w cyklu “Szczęśliwej podróży!” zaprezentują zagadnienia związane z tematyką podróży w szerokim spektrum. Do współpracy i dyskusji nad tematem zaproszeni zostali artyści, pisarze i specjaliści.

Gute_Reise_plakat_poziomy

Dowiecie się tu co nieco o podróżach w czasie, wyprawach, także tych edukacyjnych oraz post-turystyce, również w aspekcie ucieczki i wygnania. Dowiecie się też o tym, jak podróżują słowa i jak są odnajdywane przez podróżników. Cykl otworzy film „Klucze” z 1974 roku – o wyprawie niedługiej, bo z NRD do Krakowa. Wyprodukowany przez DEFA film Egona Günthera opowiada o wielkiej przygodzie, jaką była podróż do Polski w czasach PRL-u. 24.02.17_we_dwoch_do_okola_swiata

Wydarzenia z cyklu „Szczęśliwej podróży” będą prezentowane z polsko-niemieckim tłumaczeniem. Spotkania będą odbywać się od 17 lutego do 27 maja w bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13a. Wstęp wolny.

Szczegóły najbliższych, lutowo-marcowych wydarzeń:

  • 02.2017 (piątek), godz. 18:00„Klucze” (1972), reż. E. Günther – pokaz filmu i rozmowa. Udział w dyskusji wezmą aktorki: Jutta Hoffmann i Magdalena Zawadzka oraz krytyk filmowy: Claus Löser. Prowadzenie: Tomasz Raczek.
  • 02.2017 (piątek), godz. 18:00„We dwóch dookoła świata – w 80 dni bez grosza przy duszy” – spotkanie z Paulem i Hansenem Hoepnerami, którzy postanowili okrążyć kulę ziemską w 80 dni, podobnie, jak Fileas Fogg – bohater powieści Juliusza Verne’a. Prowadzenie: Wiktoria Michałkiewicz.
  • 03-04.03.2017 (piątek-sobota), godz. 18:00„Exil Shanghai” (1997), reż. Ottinger – pokaz filmu dokumentalnego, ukazującego losy niemieckich, austriackich i rosyjskich Żydów, którzy znaleźli schronienie przed Holocaustem w Szanghaju. Film wyświetlany będzie w dwóch częściach: piątek – cz. I oraz sobota – cz. II. Wprowadzenie do filmu: Ewa Chomicka.
  • 10.03.2017 (piątek), godz. 10:00-15:00 „O podróżach, spotkaniach i przemianach” – warsztaty wspierania czytelnictwa dla bibliotekarzy. Prowadzenie: Kathrin Buchmann z LesArt – Berlińskiego Centrum Literatury Dziecięco-Młodzieżowej. Partnerzy: LesArt Berlin, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
  • 10.03.2017 (piątek), godz. 18:00 „Dlaczego w każdym języku świat wygląda inaczej?” – dyskusja panelowa, w której wezmą udział językoznawcy oraz autorzy blogów podróżniczych.
  • 17.03.2017 (piątek), godz. 18:00 – część I: „Wędrujące słowa” – wykład poświęcony polskim słowom, które zawędrowały do języka niemieckiego oraz zwrotom niemieckim, które wplecione zostały do języka polskiego. Część II: „Wanderwörter” – gra, dzięki której będzie można odkrywać ciekawostki związane z językiem niemieckim.
  • 24.03.2017 (piątek), godz. 18:00„Oko na świat” – spotkanie z Tomkiem Sikorą, fotografem. Artysta od ponad 50 lat fotografujący na całym świecie opowie o swoich sposobach na uchwycenie podróżniczych doświadczeń – od fotografii ulicznej, przez zdjęcia krajobrazów, po fotografię autorską.
  • 31.03.2017 (piątek), godz. 18:00„Ilija Trojanow w Warszawie” – spotkanie z pisarzem, tłumaczem i wydawcą, Iliją Trojanowem, jednym z najważniejszych niemieckojęzycznych autorów oraz politycznie zaangażowanym obywatelem świata. Prowadzenie: dr Christoph Bartmann.

Więcej info: GOETHE INSTITUT    

You may also like