Home WydarzeniaKulturalnie Premiera książki fotograficznej “Freckle/s” Jacka Kołodziejskiego

Premiera książki fotograficznej “Freckle/s” Jacka Kołodziejskiego

by admin

Leica 6×7 Gallery Warszawa

ul. Mysia 3

Już 4 listopada w Galerii Leica 6×7 odbędzie się spotkanie promujące pierwszą książkę fotograficzną “Freckle/s” Jacka Kołodziejskiego, tegorocznego laureata tak prestiżowych nagród jak PDN Photo Annual i PDN The Look: Where Fashion meets art.

02

Kołodziejski to jeden z najbardziej cenionych polskich fotografów, który tworzy również filmy i instalacje artystyczne, a swój dorobek artystyczny łączy z pracą dla prestiżowych marek i magazynów. “Freckle/s” podsumowuje proces formalnych poszukiwań artysty, które rozpoczęły się dekadę temu. Jak mówi sam artysta: “Dziesięć lat temu zamówiłem w Zakładzie Robotyki idealny kwadrat, który został wycięty w metalowej płytce. Położyłem go w ciemni na papierze światłoczułym i naświetliłem. Powtórzyłem ten proces tysiąc razy, naświetlając stykowo papier przez papier. Każdy kolejny obraz stał się negatywem kolejnego. W rezultacie tego eksperymentu ujawnił się potencjał figury idealnej, organicznego kształtu”. Konceptualny zabieg rozpoczął poszukiwania estetyczne na poziomie różnych mediów – malarstwa, instalacji i rzeźby – oraz stał się motywem powracającym w kolejnych projektach artysty: jako figura-plama, figura-znamię, figura-stygmat, czy w końcu figura-pieg, która bywa ironicznym autokomentarzem lub autoportretem samego artysty.  

03

Rudość i piegi to obsesyjnie powracający motyw wpleciony w niezwykle charakterystyczny język wizualny wypracowany przez Kołodziejskiego. W tym kontekście fotografowanie “rudości” i “piegów” nie ma wartości dokumentalnej, ale jest elementem kreacji artysty, swego rodzaju “twórczą zabawą”, dzięki której przedmioty zyskują cechy ludzkie – “pozują”, zyskują piegi, a modele i modelki stają się niemal rzeźbami, stając się uniwersalną (i wziętą w nawias) reprezentacją inności.

02-kolodziejski-takk_980-pdn-annual

Książka zaprojektowana przez Magdalenę Heliasz została wydana przy okazji wygranej Jacka Kołodziejskiego w jednym z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie, PDN Photo Annual. Kuratorką projektu została Weronika Michałkiewicz, która do tej pory współpracowała przy organizacji międzynarodowych festiwali fotograficznych i filmowych m.in. w Szwecji, Norwegii i Francji. W Polsce publikuje w takich magazynach jak np. National Geographic czy Harper’s Bazaar.

Data: 4. listopada Start: 20.00

You may also like